Masz dodatkowe kilogramy? Twoje serce na tym ucierpi

2021-10-22 8:56
otyłość
Autor: Getty Images

Narastający problem otyłości na całym świecie, skłania badaczy do zgłębiania wiedzy na temat wpływu nadmiaru kilogramów na zdrowie. Naukowcy z Norwegii twierdzą, że długotrwała nadwaga może być szkodliwa dla zdrowia serca jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Wyniki opublikowano w Journal of Internal Medicine.

Otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i narastającym problemem zdrowotnym na całym świecie. Troponiny sercowe są wykorzystywane w diagnostyce zawału serca jako czuły wskaźnik uszkodzenia mięśnia sercowego i odzwierciedlają subkliniczne (utajone) uszkodzenie mięśnia sercowego u przypuszczalnie zdrowych osób. Wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), a szczególnie ciężka otyłość (BMI ≥ 35 kg/m 2 ) niezależnie wiąże się z troponiną sercową T.

Chirurgiczne leczenie otyłości

W norweskim badaniu udział wzięło 9739 dorosłych ze stabilną, normalną wagą, stabilną nadwagą i stabilną otyłością. Osoby ze stabilną nadwagą lub otyłością miały podwyższony poziom troponiny sercowej I. Związek między masą a troponiną sercową I był obecny u osób z cukrzycą i bez cukrzycy.

„Związek otyłości z jawnymi chorobami serca jest dobrze ugruntowany, ale w tym badaniu pokazujemy, że długotrwała otyłość jest szkodliwa dla zdrowia serca nawet przed wystąpieniem objawów – powiedział główny autor, Magnus N. Lyngbakken, dr n. med. z Akershus University Hospital and the University of Oslo w Norwegii. 

Osoby ze stabilną nadwagą lub otyłością są narażone na zwiększone ryzyko subklinicznego uszkodzenia mięśnia sercowego, niezależnie od dysregulacji glikemii i otyłości brzusznej. Dane potwierdzają bezpośredni, szkodliwy wpływ długotrwałej otyłości na zdrowie układu krążenia. 

„To jeszcze bardziej podkreśla znaczenie kontroli masy ciała w zapobieganiu poważnym schorzeniom serca” - dodał główny autor badania. 

Źródło:

Lyngbakken MN, de Lemos JA, Hveem K, Røsjø H, Omland T. Lifetime obesity trends are associated with subclinical myocardial injury: The Trøndelag health study. J Intern Med. doi: 10.1111/joim.13391, dostęp online: 22.10.2021

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.