Masz cukrzycę? Ta dieta pomoże ci kontrolować wagę

2021-11-22 12:56

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podała, że co 10 osoba żyje z cukrzycą. Około 90 proc. pacjentów zmaga się z cukrzycą typu 2. Jak więc walczyć z tą chorobą? Według naukowców jednym ze sposobów jest utrata wagi. W najnowszym przeglądzie przeanalizowali dietę, którą warto stosować.

Masz cukrzycę? Ta dieta pomoże ci kontrolować wagę
Autor: Getty Images

Z informacji podanych przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną wynika, że około 643 mln osób na całym świecie będzie zmagać się z cukrzycą do 2030 roku. Ta liczba może wzrosnąć do 784 mln przypadków do 2045 roku.

W wielu badaniach naukowcy analizowali, jaki wpływ ma utrata wagi na cukrzycę typu 2. Jak zaznaczyli, utrata masy ciała może znacznie różnić się od stosowanej diety. Dlatego też prof. Michael Lean z University of Glasgow w Wielkiej Brytanii postanowił przyjrzeć się wszystkim wynikom z ostatnich analiz.

Przygotowany przez niego przegląd łączy wiele wniosków płynących z różnych badań, które próbowały znaleźć odpowiedź na ważne pytanie, które diety są najbardziej skuteczne w utracie wagi i remisji cukrzycy typu 2.

Przy opracowaniu przeglądu prof. Michael Lean współpracował z naukowcami z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu Otago. Wyniki tej zbiorowej pracy ukazały się na łamach czasopisma „Diabetologia”.  

Dieta a cukrzyca ciężarnych

Przegląd opublikowanych badań

Większość ekspertów akceptuje, że utrata masy ciała może przynosić korzyści w leczeniu cukrzycy typu 2. Przełomowe badanie „Diabetes Remission Clinical Trial”, prowadzone przez prof. Leana, wykazało, że możliwe jest osiągnięcie remisji cukrzycy typu 2 w przypadku spadku masy ciała o ponad 10 kg, ale pod warunkiem, że ta prawidłowa waga zostanie utrzymana. 

Z analizy wynika, że diety o bardzo niskiej gęstości energetycznej oraz produkty zastępujące posiłki, zapewniały większą utratę masy ciała niż konwencjonalne diety. Okazały się też dobrym sposobem na osiągnięcie stanu remisji cukrzycy typu 2.

Te diety nie przynoszą trwałych efektów

Uczeni zauważyli, że takie diety jak wysokobiałkowa, śródziemnomorska, wegetariańska i niskoglikemiczna nie przyniosły oczekiwanych efektów. U uczestników stosujących te diety odnotowano niewielką utratę masy ciała rzędu 0,3 – 2 kg w porównaniu z dietami konwencjonalnymi. W niektórych przypadkach nie doszło w ogóle do spadku wagi.

W opinii badaczy diety niskowęglowodanowe nie przynoszą efektów na dłuższą metę. Zdaniem prof. Michaela Leana "marketing opracowany dla tych diet wykorzystuje przekonującą, ale błędną tezę sugerującą, że tylko jeden składnik odżywczy (węglowodany) i jeden hormon (insulina) kontrolują nasz metabolizm i czynniki ryzyka chorób".

Jak podkreślają uczeni, korzyści z utraty masy ciała w cukrzycy typu 2 zależą głównie od długoterminowej kontroli masy ciała. Co więcej, utrzymanie niższej masy ciała może wymagać wprowadzenia innych zachowań niż te, które sprawdzają się w początkowej fazie odchudzania.

Czy grozi Ci cukrzyca?

Pytanie 1 z 15
Czy ktoś z twojej najbliższej rodziny (matka, ojciec, siostra, brat) ma cukrzycę?