Masz chrypkę albo niedosłuch? Zapisz się na darmowe badania i sprawdź, czy to nie nowotwór
Nowotwory głowy i szyi początkowo mogą dawać niecharakterystyczne objawy. Niestety, ponad połowa pacjentów jest diagnozowana w późnym stadium. Jednak tej grupie nowotworów można zapobiegać. Między innymi wykonując badania w ramach X Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Trwa X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W ramach wydarzenia w różnych miastach Polski między 19 a 23 września zaplanowano wiele ciekawych przedsięwzięć. Wszystko po to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na profilaktykę tej grupy nowotworów.
Hasło tegorocznej – i jubileuszowej edycji – brzmi: "Najwyższy czas ZROZUMIEĆ NOWOTWORY GŁOWY I SZYI. Make it. Make Sense". Zaplanowane wydarzenia są idealną okazją dla pacjentów, by zapoznać się z nowymi metodami leczenia chorych i zasad związanych z wykrywaniem chorób nowotworowych.
- Ważna jest profilaktyka, żebyśmy o tym mówili, żebyśmy byli czujni onkologicznie, żebyśmy się zgłaszali z pierwszymi objawami do lekarza. Żebyśmy mogli leczyć nowocześnie, innowacyjnie, w tym pierwszym stadium choroby – podkreślał na antenie TVN24 prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Ekspert podaje objawy, na które należy zwrócić uwagę
Nowotwory głowy i szyi stanowią dużą grupę nowotworów, które pojawiają się powyżej obojczyka, z wyjątkiem mózgu i gałek ocznych. Niestety, nowotwory głowy i szyi rozwijają się bardzo szybko, a ich pierwszej objawy nie są charakterystyczne.
Prof. Golusiński podkreśla, że naszą uwagę powinny zwrócić objawy takie jak:
- chrypka,
- ból gardła,
- trudności w połykaniu,
- niedrożność nosa,
- niegojące się owrzodzenia w obrębie jamy ustnej i obrzęk
- guz jednostronny na szyi,
- krwawienie z nosa.
- Jeżeli jeden z tych objawów trwa dłużej niż trzy tygodnie, wtedy należy zgłosić się do lekarza – apelował ekspert.
Bezpłatne badania w różnych miastach kraju
X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi to świetna okazja, by skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnych badań. A te dostępne będą w różnych miejscach kraju, w tym także w Lublinie, Warszawie, Białymstoku, Łodzi czy Gdańsku.
Kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK prof. Tomasz Zatoński podkreśla, że na badania przesiewowe powinny zgłaszać się przede wszystkim osoby mające objawy, które trwają przynajmniej od kilku tygodni.
Harmonogram wydarzeń, a także listę placówek, w których możesz zapisać się na badania, znajdziesz tutaj.