Masz 60 lat? W twoim ciele są miliardy potencjalnie rakotwórczych komórek

2021-12-20 9:05

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado wykazało, że osoby powyżej 60. roku życia, które nigdy nie chorowały na nowotwór, mają co najmniej jedną mutację związaną z rakiem.

dojrzała kobieta korzystająca z laptopa
Autor: Getty Images

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Aging and Cancer.

Dwóch badaczy z University of Colorado przeprowadziło metaanalizę wcześniej opublikowanych danych sekwencjonowania zdrowych tkanek, by sklasyfikować mutacje związane z rakiem i ustalić ich ilość u osób, które nigdy nie chorowały na nowotwór. Dane mutacyjne dotyczyły krwi, pęcherza, wątroby, okrężnicy, przełyku, endometrium, płuc, neuronów, skóry. Naukowcy analizowali je pod kątem trzech różnych kategorii w wielu grupach wiekowych.

Okazało się, że wraz z wiekiem odsetek komórek na wszystkich trzech poziomach znacznie wzrasta, osiągając ponad 50 proc. komórek mających mutacje onkogenne w wielu tkankach w starszych grupach wiekowych. Według badaczy za ilość mutacji szczególnie w starszym wieku prawdopodobnie odpowiada silna selekcja powstałych fenotypów.

Jakie są objawy nowotworów w obrębie jamy brzusznej?

Eksperci zdołali obliczyć, że większość starszych osób niechorujących na raka posiada co najmniej 100 miliardów komórek, które zawierają co najmniej jedną mutację onkogenną, ale około 60 proc. ludzi nie zachoruje na nowotwór.

Naukowcy spodziewali się, że wiele mutacji będzie onkogennych lub związanych z rakiem, jednak nie liczyli, że będzie ich tak wiele. Wiedzieli, że wraz z wiekiem ta ilość będzie rosnąć, jednak większość mutacji nie wyrządzi ludziom krzywdy. Patrząc z łącznej perspektywy komórek, jakie mamy w swoim ciele, ta liczba jednak nie robi wrażenia.

Badacze odkryli, że niektóre tkanki mają znacznie większe frakcje komórek niosących domniemane mutacje onkogenne niż inne. W przypadku endometrium, przełyku, okrężnicy i skóry co najmniej połowa komórek ma patogenne mutacje w najstarszych kohortach.

Co interesujące, badacze odkryli, że komórki nabłonka płuc i neurony wykazują znacznie mniejszą częstotliwość wariantów onkogennych, a tempo ich rotacji jest znacznie niższe niż w przypadku krwi, skóry, okrężnicy i endometrium. Wątroba i krew mają szczególnie niskie frakcje ze skatalogowanymi mutacjami.

Zaobserwowano także, ze wraz z wiekiem odsetek zmutowanych komórek wzrasta na wszystkich trzech poziomach, ale istnieją młodsze grupy wiekowe ze znacznie wyższymi frakcjami komórkowymi dla niektórych tkanek, szczególnie w wieku 50 lat w pęcherzu moczowym i 30 lat w okrężnicy. Jednak naukowcy zwracają uwagę na fakt, że wszystkie osoby, które dostarczyły próbki pęcherza w wieku 50 lat były nałogowymi palaczami, a także miały wyższe spożycie alkoholu, podczas gdy inne grupy wiekowe powstrzymały się od tego typu używek.

Autorzy analiz podkreślają, że choć mutacja komórek to zjawisko normalne, należy w dalszych analizach skupić się na różnicy między rodzajami tkanek i starać się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre tkanki mają wysoki wskaźnik mutacji onkogennych, ale stosunkowo niskie występowanie raka, podczas gdy inne typy tkanek mają stosunkowo niski poziom mutacji onkogennych.

Według badaczy ich odkrycie może pomóc kształtować metody wykrywania, zapobiegania i leczenia raka, a także potencjalnego wpływu mutacji na funkcjonowanie tkanek i nasze zdrowie.