Marzyła, by zostać ratownikiem. 11-latka umiera 6 tygodni po wykryciu guza mózgu

2022-10-24 16:31

11-letnia Evie-Leigh Cormack nie mogła doczekać się rozpoczęcia kolejnego etapu edukacji, gdy nagle zachorowała. Dziewczynka miała bóle głowy, podwójne widzenie i problemy z utrzymaniem równowagi. Niestety, lekarze zdiagnozowali u niej agresywnego guza mózgu.

Marzyła, by zostać ratownikiem. 11-latka umiera 6 tygodni po wykryciu guza mózgu
Autor: Getty Images / The Sun

Lekarze wykryli u 11-latki rozlanego glejaka pnia mózgu (DIPG). Choć dziewczynka dzielnie walczyła z chorobą, zmarła zaledwie 6 tygodni po otrzymaniu diagnozy. Rodzina i przyjaciele są zdruzgotani śmiercią dziewczynki.

Pragnęła zostać ratownikiem i pomagać innym

- Była doskonałym wzorem do naśladowania dla swojej młodszej siostry Lillie – powiedzieli bliscy zmarłej dziewczynki. Cormack była zmotywowana do rozpoczęcia kolejnego etapu szkoły, ponieważ miała pewne marzenie. 11-latka chciała uzyskać jak najlepsze wyniki, aby po ukończeniu edukacji, zostać ratownikiem medycznym.

Jej rodzice podkreślają, że zawsze była gotowa, by pomagać osobom, które są w potrzebie. Zaledwie kilka tygodni przed zdiagnozowaniem guza mózgu, dziewczynka miała okazje przyjrzeć się pracy służb ratunkowych i spędzić z nimi dzień. Zdaniem jej opiekunów, właśnie to doświadczenie sprawiło, że Evie-Leigh chciała zostać ratownikiem.

- To zadecydowało o ścieżce kariery, którą chciała obrać – tłumaczą bliscy 11-latki. Niestety, lekarzom nie udało się uratować dziecka.

Czym jest rozlany glejak pnia mózgu?

Glejak pnia mózgu (DIPG) wywodzi się z komórek glejowych, która umożliwiają pracę neuronów w mózgu. Szacuje się, że DIPG odpowiada za ok. 10 proc. wszystkich nowotworów ośrodkowego układu nerwowego u dzieci. Choroba atakuje pień mózgu odpowiadający za kontrolę najważniejszych funkcji organizmu takich jak oddychanie, ciśnienie krwi i częstość akcji serca.

Ze względu na lokalizację guza oraz szybkość jego rozwoju, rozlany glejak pnia mózgu należy do guzów o wysokiej złośliwości. Najczęściej diagnozuje się go u dzieci w wieku od 5 do 10 lat, ale może wystąpić w każdym w wieku w dzieciństwie. Na ogół nie występuje u dorosłych i jest diagnozowany w równym stopniu u chłopców oraz dziewcząt.

Zwykle objawy tego guza rozwijają się na krótko przed diagnozą, co odzwierciedla szybki wzrost nowotworu. Do najczęstszych symptomów wskazujących na rozwój tego glejaka zalicza się problemy z połykaniem, kontrolowanie ruchów gałek ocznych i mimiki, osłabienie kończyn, a także zaburzenia koordynacji.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?