Manicure żelowy może mieć groźne konsekwencje. Naukowcy ostrzegają przed lampami UV

2023-06-02 16:23

O tym, że manicure hybrydowy nie dla wszystkich jest zdrowy, może uczulać i powodować powikłania, mówi się nie od dzisiaj. Co z innymi sposobami na zdobienie paznokci? Czy manicure żelowy jest bezpieczny? Naukowcy przyjrzeli się potencjalnym powikłaniom.

Zniszczone paznokcie
Autor: GettyImages Manicure żelowy może mieć groźne konsekwencje. Naukowcy ostrzegają przed lampami UV

Manicure żelowy może szkodzić zdrowiu

Lakier żelowy, podobnie jak hybrydowy, utwardzany jest za pomocą specjalnych lamp z promieniowaniem UV. W badaniu sprawdzono dane pochodzące od 88 pacjentek. Wszystkie te osoby doświadczyły powikłań po zrobieniu żelowego manicure.

Uwzględniono istniejące już publikacje, dostępne w wiarygodnych źródłach medycznych, jak PubMed, Google Scholar oraz Scopus.Analizowano takie powikłania jak uszkodzenie paznokci, kontaktowe zapalenie skóry i inne działania niepożądane, doświadczane przez osoby, które miały wykonany manicure żelowy.

Żyję z łuszczycą: "Wstydziłam się swojej skóry. Leczenie uważałam za bezsensowne"

Skutki manicure żelowego - podrażnienia, uszkodzenia albo rak

W badaniu stwierdzono, że spośród zgłoszonych działań niepożądanych, najczęstszym problemem było alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Taki skutek uboczny wystąpił u ponad 70 proc.osób zgłaszających problemy po zrobieniu żelowego manicure. U ponad 26 proc. doszło do mechanicznych uszkodzeń płytki paznokcia, natomiast 3,4 proc. doświadczyło zmian skórnych w postaci ognisk raka kolczystokomórkowego wskutek promieniowania UV.

Pacjentki miały zmiany nowotworowe na palcach dłoni, stóp oraz na grzbietach dłoni. Nowotwór pojawiał się wiele lat po ekspozycji na promieniowanie. Zmiany chorobowe odnotowywano 11 do 15 lat później. Przy czym, co istotne, kobiety, które zachorowały na ten nowotwór, w przeszłości w ciągu roku skorzystały średnio 16 razy z żelowego manicure.

Z kolei alergiczne kontaktowe zapalenie skóry obserwowano w czasie od 2 tygodni do 12 lat po pierwszym skorzystaniu z żelowego manicure. Średni czas wystąpienia objawów wynosił 30 miesięcy. W toku badań ustalono też listę substancji drażniących.

Najczęściej uczulały metakrylan 2-hydroksypropylu (HPMA) oraz metakrylan 2-hydroksyetylu (HEMA). Jednak skutki uboczne wywierały też inne składniki, jak metakrylan tetrahydrofurfurylu (THFMA), akrylan 2-hydroksyetylu (HEAD), imetyloakrylan glikolu etylenowego (EGDMA), metakrylan metylu (MMA).