Ma 20 lat, waży 25 kg i nie ma podbródka. Jest odludkiem, bo ludzie nie akceptują jej wyglądu

2023-01-31 14:32

Sonia Gupta cierpi na niezwykle rzadką wadę wrodzoną. Urodziła się bez podbródka, a jej twarz ma surowe i wyraziste rysy. W dzieciństwie nie była akceptowana przez rówieśników i sąsiadów. Wykluczyli ją ze społeczności, bo inaczej wyglądała. - Stałam się odludkiem - wyznała.

Kobieta cierpiąca na depresję
Autor: Getty Images / The Mirror Ma 20 lat, waży 25 kg i nie ma podbródka. Jest odludkiem, bo ludzie nie akceptują jej wyglądu

Sonia Gupta, pochodząca z Kalkuty, urodziła się z rzadką wadą wrodzoną szkieletu czaszkowo-twarzowego. Dziś ma 20 lat i waży 25 kilogramów. To, co przyciąga uwagę w wyglądzie jej twarzy, to brak podbródka i wystające zęby.

- Lekarze zasugerowali mojej rodzinie, że w moim przypadku konieczna będzie operacja twarzy – wyznała 20-latka w rozmowie dla portalu brytyjskiego "The Mirror". Dodała, że jej bliskich nie było stać na jej leczenie.

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Urodziła się bez podbródka

Dokładnie Sonia nie wie, na co choruje. Wie, że jej wygląd spowodowany jest wadą wrodzoną. Jak wyjaśnili lekarze, u niemowląt, które mają nieprawidłowo małą żuchwę lub nie mają jej w ogóle, najczęściej diagnozuje się mikrognacje. Inaczej jest to niedorozwój szczęki, którego przyczyną może być uraz wewnątrzmaciczny.

20-latka słyszała wiele diagnoz. Podejrzewano u niej także śmiertelną i nieuleczalną chorobę genetyczną tzw. progerię. Jej charakterystycznym objawem jest wzmożone i przedwczesne starzenie. Mówili jej, że może mieć problemy z przełykaniem oraz doświadczać trudności w oddychaniu.

Czuła się "wyrzutkiem społeczeństwa"

Od dzieciństwa Sonia była wyśmiewania z powodu wyglądu. Ludzie nie akceptowali tego, jaka jest. Wykluczenie społeczne sprawiło, że stała się odludkiem. Cierpiała z powodu samotności – nikt nie chciał się z nią zaprzyjaźnić ani spędzać wolnego czasu.

20-latka potrzebowała sporo czasu, aby w pełni zaakceptować siebie. Sonia przetrwała najgorsze chwile i uodporniła się na krytykę. Mimo wszystkich przeciwności losu 20-latka cieszy się życiem i wysyła w świat duże dawki pozytywnej energii. W wolnych chwilach uwielbia śpiewać i tańczyć.