Lubisz wypić lampkę wina w samolocie? Naukowcy ostrzegają przed konsekwencjami
Część osób wybierająca się w długą podróż samolotem lubi zamówić sobie jakiś alkoholowy napój. Czy to ze stresu przed lataniem, czy żeby łatwiej było im zasnąć. Okazuje się jednak, że to może nie być najlepszy wybór. Naukowcy mówią o poważnych konsekwencjach.
Picie alkoholu a lot samolotem. Nowe badania mogą zaskoczyć
W czasopiśmie Thorax Monday opublikowano wyniki nowego badania. Wynika z nich, że połączenie spożycia alkoholu z ciśnieniem w kabinie na wysokości przelotowej może mieć negatywny wpływ na zdrowie serca.
Naukowcy z Instytutu Medycyny Kosmicznej w Niemczech uważają, że dotyczy to każdego, nawet "młodych i zdrowych".
W trakcie badań przetestowano grupę 48 osób w wieku od 18 do 40 lat. Połowa z nich (grupa kontrolna) spała w normalnych warunkach, natomiast reszta spała w komorze wysokościowej imitującej ciśnienie w kabinie samolotu na wysokości przelotowej. Jednego wieczoru wszyscy kładli się spać na trzeźwo, a następnego wszyscy pili alkohol przed pójściem do łóżka. Następnie naukowcy przetestowali tętno, poziom nasycenia krwi tlenem, wydajność i fazy snu każdej z osób biorącej udział w badaniu.
Autorzy badania zaznaczają, że im wyższa jest dawka alkoholu, tym bardziej będą nasilały się negatywne skutki jego wypicia. Oznacza to potencjalne zwiększenie ryzyka wystąpienia powikłań zdrowotnych i nagłych wypadków medycznych. Oczywiście dotyczy to w szczególności osób starszych i z istniejącymi wcześniej schorzeniami. Eksperci podkreślają, że ich ustalenia sugerują, by ograniczyć picie napojów alkoholowych na podkładzie samolotów.
Młodzi i zdrowi nie są odporni. Naukowcy ostrzegają
Dzięki tym badaniom naukowcom udało się odkryć, że umiarkowane spożycie alkoholu i warunki panujące w czasie lotu, przyspieszają tętno i obniżają poziom tlenu we krwi badanych podczas snu.
Wyniki wskazują, że nawet u młodych i zdrowych osób połączenie spożycia alkoholu ze snem w warunkach hipobarii [przyp. red. niskiego ciśnienia] stanowi znaczne obciążenie dla układu sercowego i może prowadzić do zaostrzenia objawów u pacjentów z chorobami serca lub płuc
- napisali w swoim oświadczeniu autorzy badania. Zaznaczyli również, że osoby cierpiące na bezdech senny i problemy z oddychaniem nie powinny pić alkoholu przez 12 godzin przed lotem, jak i w jego trakcie.
Naukowcy twierdzą jednak, że wszyscy powinniśmy zrezygnować z kupowania alkoholu na lotnisku i w samolocie. W badaniu nawet osoby młode i zdrowe osoby dorosłe doświadczyły długotrwałego i krytycznego spadku poziomy tlenu w krwiobiegu, któremu towarzyszyło przyspieszenie akcji serca i zaburzenia snu. Badanie udowadnia, że picie alkoholu na pokładzie samolotu jest ryzykowne dla zdrowia, ale ryzyka tego można łatwo uniknąć.