Leo Messi szczerze o walce z chorobą. "Nie mogłem nawet biegać"
Lionel Messi podziwiany jest przez miliony kibiców na całym świecie. Ostatnio zdobył się na osobiste wyznanie. Okazało się, że jakiś czas temu borykał się z poważnymi problemami ze zdrowiem po przebyciu COVID-19. – Choroba zdewastowała moje płuca – powiedział piłkarz.
Argentyński piłkarz Lionel Messi rok temu zamienił FB Barcelona na francuski klub Paris Saint-Germain. Zdradził, że w styczniu 2022 roku wykryto u niego koronawirusa. W tym samym czasie pozytywny wynik na COVID-19 uzyskali również inni zawodnicy: Nathan Bitumazala, Sergio Rico i Juan Bernat.
"To zabiło mnie i całą szatnię"
Messi wyznał, że zmagał się z poważnymi powikłaniami po infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Odczuwał „złość”, że choroba wykluczyła go z gry w piłkę. Jego powrót do formy po przebytej chorobie nie był łatwy. Najpierw zaczął od treningów z niewielkim obciążeniem, ale to odbijało się na jego stanie zdrowia.
- Nie mogłem trenować. Wróciłem i przez półtora miesiąca nie mogłem nawet biegać, tak choroba zdewastowała moje płuca – opowiedział w wywiadzie dla argentyńskiego kanału sportowego TYC Sports.
Jak dodał, wzmożona aktywność fizyczna sprawiła, że czuł się coraz gorzej. Odczuł też duże rozczarowanie, jak jego drużyna odpadła z półfinału Ligi Mistrzów. – Kiedy byliśmy w połowie drogi na szczyt, przegraliśmy z Realem Madryt i to zabiło mnie, całą szatnię i cały Paryż – stwierdził Messi.
Long covid częstym powikłaniem po zakażeniu
Pacjenci po przebyciu COVID-19 skarżą się na różne komplikacje zdrowotne. Wśród nich wymienia się m.in. problemy ogólne (gorączka, zmęczenie) trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, zaburzenia koncentracji i pamięci, zawroty głowy, zaburzenia snu czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Te różne objawy, które mogą wpływać na wiele narządów i układów, określane są jako "long covid". Mogą pojawić się u pacjenta po przebyciu infekcji wirusem SARS-CoV-2 nawet ponad 12 tygodni od wystąpienia pierwszych symptomów choroby.
Według najnowszych danych, na całym świecie na COVID-19 zachorowało ponad 530 mln ludzie, a 6,29 mln zmarło. Największą liczbę zgonów odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Brazylii.
Polecany artykuł: