Lekarz zrobił sobie gastroskopię, wszystko nagrał. Widać, jak płacze

2022-11-15 9:09

Pewien gastroenterolog postanowił zrobić sobie gastroskopię i pokazać obraz z badania całemu światu. Film ukazujący wnętrze przełyku udostępnił na Twitterze i YouTube.

Lekarz zrobił sobie gastroskopię, wszystko nagrał. Widać, jak płacze
Autor: Twitter Lekarz zrobił sobie gastroskopię, wszystko nagrał. Widać, jak płacze

Gastroskopia zwana także endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego to badanie diagnostyczne, umożliwiające oglądanie przełyku, żołądka, a nawet początku jelita cienkiego. Służy poszukiwaniu przyczyn niepokojących objawów, które mogą wskazywać między innymi na wrzody lub raka.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Gastroskopię można wykonać w znieczuleniu. Samo badanie zazwyczaj jest niebolesne, ale może być nieprzyjemne z uwagi na możliwość wywołania naturalnego odruchu wymiotnego.

Nagrał film z gastroskopii. Jak wygląda wnętrze przełyku?

Dr Keith Siau specjalizuje się w sprawach związanych z endoskopią, zdrowiem jelit i wątroby. Na filmie widzimy gastroenterologa wprowadzającego do swojego gardła długą, cienką rurkę, do której przymocowana jest kamera. To dzięki niej możemy dojrzeć to, co znajduje się w przełyku. 

Celem badania była ocena bólu, z jakim mierzy się pacjent

Keith Siau już na początku badania zaczyna mieć odruch wymiotny, ale dzielnie z nim walczy. Kamera przymocowana do końca urządzenia ukazuje po prawej stronie obraz wnętrza przełyku lekarza. Doktor Siau cały czas bacznie obserwuje na ekranie monitora widok z kamery.

W pewnym momencie widać na nagraniu, jak osoba stojąca u boku lekarza ociera jego łzy. Pod koniec nagrania doktor Siau gwałtownie pozbywa się rurki endoskopowej z przełyku, prawdopodobnie z uwagi na silny odruch wymiotny. 

„Celem tego eksperymentu i doświadczenia była ocena bólu i cierpienia pacjentów poddawanych gastroskopii bez sedacji lub krótkiego znieczulenia ogólnego” – czytamy w podpisie pod filmem na YouTube. Po drugie, doktor Siau zrobił to także dla udoskonalenia umiejętności manewrowania endoskopem podczas zabiegu.

Prawdopodobnie po raz pierwszy w Indiach gastroenterolog przeprowadził tego typu badanie na sobie.