Legionella wywołuje alarm w Polsce. 18 zgonów, sabotaż i brak wdrożenia unijnej dyrektywy

2023-08-31 12:54

Legionella w Polsce: alarmujące liczby i poważne zagrożenie. W związku z rosnącą liczbą zgonów i zakażeń spowodowanych przez bakterię legionella Polska stanęła przed poważnym wyzwaniem. Nie żyje 18 osób, są kolejni zakażeni - informuje rzeszowski sanepid. Groźną bakterię wykryto w sumie już u 155 osób.

Legionella wywołuje alarm w Polsce. 16 zgonów, sabotaż i brak wdrożenia unijnej dyrektywy
Autor: Getty Image

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie podaje, że legionella jest już przyczyną 18 ofiar śmiertelnych na terenie Polski. Dodatkowo, w regionie podkarpackim zanotowano przeszło 150 przypadków zakażeń, z których większość dotyczy osób w podeszłym wieku oraz osób z istniejącymi schorzeniami.

Zakażenie bakterią legionella. Czy możliwy jest sabotaż?

Jak pisał Business Insider, ABW sprawdza, czy zakażenia legionellą nie były wynikiem sabotażu. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) jest w trakcie dochodzenia, które ma na celu ustalić, czy wybuch epidemii choroby legionistów w Rzeszowie mógł być celowym działaniem sabotażowym. Badane jest również ewentualne powiązanie z funkcją, jaką Rzeszów odgrywa jako kluczowy hub dostarczający zaopatrzenie dla NATO na Ukrainę.

Tymczasem bakteria szybko roznosi się po kraju i jest obecnie w kilku województwach, jak również odnotowano wiele przypadków w Niemczech. Instytut Roberta Kocha ujawnił, że liczba infekcji legionellą w Niemczech rośnie, a jednym z czynników wpływających na tę sytuację mogą być zmiany klimatyczne.

Chroba legionistów i dyrektywa o wodzie pitnej. Polska na celowniku Brukseli

W kontekście poszukiwania dalszych przyczyn pojawiły się raporty, zgodnie z którymi Polska nie zaimplementowała europejskiej dyrektywy dotyczącej jakości wody pitnej, w tym norm bezpieczeństwa związanych z bakterią legionella. RMF FM podkreśla, na podstawie komunikatu rzecznika Komisji Europejskiej, że Bruksela zainicjowała nawet postępowanie przeciwnaruszeniowe przeciwko Polsce w związku z tym zagadnieniem.

W oświadczeniu czytamy, że unijna dyrektywa ustala m.in. podniesione standardy jakości wody pitnej oraz procedury oceny ryzyka od momentu pozyskiwania wody aż do punktu jej dostarczenia do konsumentów.

"Zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie muszą zapewnić podjęcie odpowiednich środków w celu wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka związanego z legionellą, ze szczególnym uwzględnieniem budynków priorytetowych, takich jak szpitale i domy spokojnej starości."

Jako członek Unii Europejskiej, Polska była zobowiązana do wdrożenia tej dyrektywy w ramach swojego prawa krajowego i przestrzegania jej zasad do 12 stycznia tego roku. Według rzecznika Komisji Europejskiej nasz kraj nie dopełnił tego obowiązku.

Jednocześnie Europejskie Centrum Kontroli Chorób przekazało, że polskie władze dopełniły obowiązku informowania o zakażeniach legionellą.

Legionella objawy. Choroba Legionistów: co trzeba wiedzieć

Legionella pneumophilia to pałeczkowata bakteria występująca w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych oraz w glebie. Może wywołać dwie choroby: gorączkę Pontiac – infekcję o łagodnym grypopodobnym przebiegu; oraz legionellozę (chorobę legionistów) – ciężkie zapalenie płuc wymagające hospitalizacji i leczenia silnymi antybiotykami. Choroba legionistów postępuje bardzo szybko. Brak podjętego leczenia może prowadzić do niewydolności oddechowej i wielonarządowej, a objawy choroby utrzymują się nawet przez wiele tygodni. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o legionellozie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki