Leczenie depresji za pomocą specjalnego implantu? Eksperci: jest to możliwe
Amerykańscy naukowcy uważają, że implant elektryczny, który jest umieszczony w czaszce i podłączony do mózgu, może pomóc w leczeniu ciężkiej depresji. Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „Nature Medicine”.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco obserwowała pacjentkę, której wszczepiono implant elektryczny w wielkości pudełka zapałek ponad rok temu. 36-letnia Sarah poddała się jako pierwsza tej eksperymentalnej terapii. Mimo że trzeba było wykonać operację, to dla niej ta perspektywa uzyskania „jakiejkolwiek ulgi” była lepsza niż mrok, którego doświadczała.
Jak przebiegła operacja?
Operacja trwała cały dzień i została przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym. Polegała ona na wywierceniu małych otworów w czaszce kobiety w celu umieszczenia przewodów, których zadaniem było monitorowanie i stymulowanie jej mózgu. Implant elektryczny, wyposażony w baterię i generator impulsów, umieszczono w kości pod skórą głowy.
Pacjentka stwierdziła, że to urządzenie zmieniło jej życie. Wcześniej czuła się tak, jakby była torturowana każdego dnia. – Kiedy urządzenie uruchomiono po raz pierwszy, moje życie od razu nabrało rozpędu, znów było przyjemnie. Będąc w głębokiej depresji, widziałam tylko to, co złe. Urządzenie pozwala mi powrócić do najlepszej wersji siebie i odbudować życie – powiedziała Sarah w rozmowie z telewizją BBC. Dodała, że „w ciągu kilku tygodni ustały też myśli samobójcze”.
Minął już rok od operacji. 36-latka czuje się dobrze i nie odczuwa żadnych skutków ubocznych. Implant elektryczny jest zawsze włączony w jej głowie, ale działa tylko wtedy, gdy kobieta może go potrzebować.
Implant podłączony do mózgu w walce z depresją
Psychiatra Katherine Scangos z Uniwersytetu Kalifornijskiego wyjaśniła, że ta innowacyjna operacja była możliwa dzięki zlokalizowaniu „obwodów depresji” w mózgu pacjentki. Jak dodała, stymulacja w obszarze zwanym ventral striatum konsekwentnie eliminowała odczucie depresji. Dodatkowo, jak przekazała Scangos, znaleziono też obszar aktywności mózgu w ciele migdałowatym, dzięki któremu można było przewidzieć, kiedy objawy będą najbardziej dotkliwe.
Czy implant elektryczny może pomóc innym pacjentom z trudną do wyleczenia depresją? Zdaniem naukowców jest zbyt wcześnie, aby to stwierdzić. Planują przeprowadzić kolejne testy.