Lancet ostrzega: "lepiej, by każdy z nas zachował czujność". Nowy wariant już w Europie

2023-01-17 11:27

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Chinach i nowy wariant XBB.1.5. uznany za WHO "najbardziej zakaźnym" wariantem Omikronu, są powodem do niepokoju. Jak przekazało medyczne pismo "The Lancet", "lepiej, by każdy z nas zachował czujność".

Młoda kobieta w maseczce
Autor: Getty Images Lancet ostrzega: "lepiej, by każdy z nas zachował czujność". Nowy wariant już w Europie

Na łamach czasopisma "The Lancet" ukazał się artykuł, który zawiera ostrzeżenie przed kolejną, groźną falą pandemii, który będzie wymagała odpowiedniej uwagi. Wskazano w nim, że po ograniczeniu restrykcji wirus SARS-CoV-2 silniej rozprzestrzenia się w Chinach, a do Europy dotarł nowy podwariant Omikronu tzw. XBB.1.5.

"Pandemia COVID-19 w 2023 roku daleka jest jeszcze od zakończenia. Zamiast sądzić, że to już koniec i porzucać działania ochronne, bo najgorsze jest już za nami, lepiej, by każdy z nas zachował czujność" – alarmują autorzy publikacji.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Chiny walczą ze wzrostem zakażeń na COVID-19

Eksperci są zaniepokojeni tym, że w Chinach każdego dnia na COVID-19 zapada kilka milionów osób. W niektórych prowincjach choruje nawet 90 proc. mieszkańców. W tym rejonie świata sytuacja wymknęła się spod kontroli i według oficjalnych danych władz chińskich wynika, że od 8 grudnia 2022 do 12 stycznia 2023 odnotowano prawie 60 tys. zgonów na COVID-19. Wśród zmarłych największy odsetek stanowiły osoby starsze, w wieku co najmniej 80 lat. Są jednak podejrzenia, że rzeczywista liczba zgonów w Chinach jest jednak większa.

Pod koniec grudnia 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła się do chińskich władz o więcej szczegółowych informacji, aby "dokonać wszechstronnej oceny ryzyka" w związku z sytuacją epidemiczną w Państwie Środka.

Do Europy dotarł nowy wariant Omikronu

W Chinach za gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem odpowiada Omikron BF.7 tzw. subwariant Omikronu BA.5. Jego dokładna nazwa brzmi BA.5.2.1.7. Według Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) obywatele starego kontynentu są na niego już odporni. Są jednak obawy związane z pojawieniem się w Europie nowego, bardziej zakaźnego subwariantu Omikronu XBB1.5, nieformalnie zwanym Krakenem.

Z danych udostępnionych przez Center for Disease Control (CDC) wynika, że odpowiada on za jedną czwartą nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych. Wśród krążących obecnie wariantów Omikrona ten XBB1.5. uznawany jest za najbardziej niebezpieczny. Wiadomo też, że dotarł już do Europy, w tym do Niemiec.

13 stycznia 2023 roku minister zdrowia Adam Niedzielski udostępnił wpis na Twitterze, w którym napisał, że wzrost obecności nowego podwariantu Omikronu nie jest dziś znaczący. Jak dodał, "może stać się wariantem dominującym na wiosnę".

Szef MZ zaznaczył że poza zwiększoną transmisją Kraken nie wpływa na cięższy przebieg COVID-19.