Kwarantanna będzie krótsza! Do 10 dni i zależnie od stanu?

2020-08-28 9:16

Nowy minister zdrowia szykuje zmiany w ustawie dotyczącej zasad kwarantanny i izolacji pacjentów chorych na COVID-19. Co nas czeka? Jakie zmiany?

Kwarantanna, izolacja
Autor: Getty Images

Jak wynika z oceny skutków regulacji, zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, pacjenci z rozpoznaniem COVID-19 powinni podlegać 10-dniowej izolacji (w przypadku braku objawów) lub minimum 13-dniowej w przypadku wystąpienia objawów, z zastrzeżeniem, że ostatnie trzy dni muszą przebiegać bez gorączki oraz bez objawów ze strony układu oddechowego.

Do tej pory było to 14 dni, jednak projekt zmian został opublikowany w czwartek późnym wieczorem na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na konsultacje publiczne wyznaczono 3 dni - trwają do 31 sierpnia.

Kto decyduje o kwarantannie?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, w przypadku pacjentów z rozpoznaniem COVID-19, nad którymi sprawuje opiekę, będzie decydował o zakończeniu izolacji domowej, uwzględniając określone przepisami kryteria.

Natomiast w przypadku osób chorych skierowanych do izolacji szpitalnej albo w izolatorium o zakończeniu izolacji decydować będzie lekarz sprawujący tam opiekę nad pacjentem.

Czytaj też: Suplement diety przeciw koronawirusowi oparty na ludzkiej spermie!

Kwarantanna u chorych bez objawów

Izolacja w przypadku pacjenta, u którego wystąpią objawy kliniczne będzie kończyła się po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia tych objawów.

W przypadku pacjenta bez objawów klinicznych po 10 dniach od daty uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Kwarantanna dla osób, które miały kontakt z zakażonym

U osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną COVID-19 i u których objawy tej choroby nie wystąpiły okres kwarantanny został skrócony do 10 dni.

Zwolnienie z kwarantanny? Możliwe!

O skróceniu kwarantanny lub zwolnieniu z obowiązku jej odbywania decydować będzie - w uzasadnionych przypadkach - powiatowy inspektor sanitarny.

W projekcie rozporządzenia uwzględniono również przepis przejściowy, odnoszący się do obecnego stanu prawnego, w świetle którego obowiązkowa kwarantanna ulegała zakończeniu również po 24 godzinach od zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w odpowiednim systemie informatycznym negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych.

Czytaj też: Maseczki w szkołach: obowiązkowe czy nie? Minister wyjaśnia

Sonda
Powiedz nam:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki