Ktoś stoi obok ciebie i nie ma maseczki? Zobacz, co może się wtedy stać

2020-07-02 11:15 Katarzyna Hubicz

Dlaczego tam, gdzie są inni ludzie warto nosić maseczkę i zwracać uwagę tym, którzy tego obowiązku nie przestrzegają? Przeprowadzona przez naukowców symulacja znakomicie to pokazuje.

Symulację rozprzestrzeniania się wirusów w otoczeniu, którą opisano w czasopiśmie "Physics of Fluid" przeprowadzili naukowcy z Florida Atlantic University. Jej autorzy połączyli głowę manekina z maszyną wytwarzającą parę z wody i gliceryny, a potem z pomocą specjalnej pompy symulowali kasłanie.

Efekty widoczne na poniższym filmie - gdzie symulowany kaszel widoczny jest jako świecąca zielona para wydostająca się z ust manekina - były możliwe dzięki zastosowaniu zielonego wskaźnika laserowego przepuszczonego przez cylindryczny pręt.

Następnie na twarzy manekina po kolei umieszczali kilka rodzajów niemedycznych maseczek po to, by każdą z nich przetestować pod kątem skuteczności w blokowaniu cząsteczek rozprzestrzeniających się podczas kasłania.  

Odkryli, że bez maseczki cząsteczki wydalane w trakcie kaszlu w ciągu 50 sekund pokonywały odległość nawet 3,7 metrów. Gdy usta i nos "kaszlącego" manekina zakryte były wielorazową maseczką z bawełny, kropelki wydzieliny były w stanie pokonać odległość 6,35 cm od twarzy, a gdy manekin nosił maseczkę wykonaną z jednowarstwowej tkaniny lub złożonej chusteczki, dotarły na odległość metra.
 
Jak podsumował Siddhartha Verma, adiunkt w Kolegium Inżynierii i Informatyki, jeden z autorów badania: - Efekty wizualne zastosowane w badaniu znakomicie uzasadniają, dlaczego warto nosić maseczki i i bezwzględnie stosować się do wytycznych ekspertów w tym zakresie.

Zobacz, jak przebiegało badanie (źródło: https://www.livescience.com):

Maseczki WCIĄŻ obowiązkowe! Przypomina policja w Ostrowie!
Co nam grozi za brak maseczki?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE