Które zioła i przyprawy mogą obniżać ciśnienie krwi?

2021-11-18 9:58

Dobra wiadomość dla osób chorujących na nadciśnienie: ciśnienie tętnicze krwi można obniżać nie tylko z pomocą leków, ale również stosując niektóre zioła i przyprawy. Potwierdziły to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Pennsylvania State University w USA, które opublikowano w American Journal of Clinical Nutrition.

Które zioła i przyprawy mogą obniżać ciśnienie krwi?
Autor: Getty Images

Nadciśnienie to plaga naszych czasów - wg. CDC cierpi na nie niemal połowa dorosłych Amerykanów. W Polsce statystyki są ciut lepsze: zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, co stanowi 31,5% dorosłej populacji.

Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka wielu chorób - zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, niewydolności nerek, czy retinopatii nadciśnieniowej.

Domowe sposoby na nadciśnienie

By obniżyć zbyt wysokie ciśnienie należy stosować leki przepisane przez lekarza, za jego zgodą można wspierać się również metodami naturalnymi. Do jednej z takich metod zaliczane są zioła i przyprawy (które można dodawać m.in. do posiłków zamiast soli - sugerują to wytyczne dietetyczne). Jeszcze do niedawna o korzyściach płynących z tej metody wiedziano niewiele - chociaż niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że zioła i przyprawy mogą zmniejszać lipemię (czyli zmętnienie próbki krwi pobranej do badania, co ma związek z nadmiarem lipidów we krwi).

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Pennsylvania State University w USA sugeruje jednak, że dieta wzbogacona w przyprawy i zioła może obniżać ciśnienie krwi u osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi.

W badaniu udział wzięło 71 uczestników w wieku 30-75 lat. Wszyscy mieli co najmniej jeden czynnik ryzyka chorób układu krążenia, a także nadwagę lub otyłość.  

Po 12-sto godzinnym poście naukowcy ocenili ich wzrost, wagę, obwód talii oraz stan naczyń krwionośnych (testy obejmowały pomiary centralnego i obwodowego ciśnienia krwi oraz sztywności tętnic), pobrano im również próbki krwi. Przez 24 godziny uczestnicy badania nosili również ciśnieniomierz.

Następnie każdy z uczestników został przypisany do jednej z trzech grup. Każda z grup spożywała jedną z trzech diet: dietę o niskiej zawartości przypraw, dietę umiarkowanie przyprawioną lub dietę o wysokiej zawartości przypraw. Diety te obejmowały dzienne spożycie odpowiednio 0,5 grama (g), 3,3 g i 6,6 g mieszanych ziół i przypraw, wśród których znalazły się m.in. cynamon, kolendra, imbir, kminek, pietruszka, czarny pieprz, czosnek, kurkuma, cebula w proszku, papryka, sproszkowane chili, rozmaryn, oregano, bazylia, tymianek, liść laurowy, kardamon, sezam, szałwia, mak.

W sumie wykorzystano 24 zioła i przyprawy, które Amerykanie stosują najczęściej.

Uczestnicy stosowali swoje diety przez 4 tygodnie, po czym następowała dwutygodniowa przerwa. Pod koniec każdego okresu diety uczestnicy wracali na kolejne oceny. Łącznie badania ukończyły 63 osoby.

Badanie wykazało, że dieta zawierająca najwięcej przypraw i ziół poprawiała 24-godzinne odczyty ciśnienia krwi w porównaniu z dietą o średniej i niskiej zawartości przypraw. Włączenie przypraw do menu nie miało natomiast żadnego wpływu m.in. na poziom cholesterolu, markery glikemii czy stres oksydacyjny.

Autorzy badania przyznają jednak, że miało ono pewne ograniczenia. Po pierwsze - trwało zbyt krótko, by doszło do przebudowy naczyń krwionośnych (dlatego nie wykazano wpływu na sztywność tętnic).

Po drugie - ekspozycja na przyprawy i zioła nie była spójna, ponieważ każdego dnia menu zawierało różne ich ilości. Zioła i przyprawy nie pozostają w organizmie zbyt długo, dlatego na wyniki badania mogło mieć wpływ również jedzenie spożywane w dniach najbliższych testom.

Zdaniem badaczy samo dodawanie dużych ilości ziół i przypraw może nie zrównoważyć niekorzystnych efektów płynących z niezdrowej diety podstawowej. Dlatego też autorzy badania podkreślają, ze - mimo iż włączanie przypraw i ziół może przynieść spore korzyści - to jednak w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych konieczna jest poprawa wzorców żywieniowych zgodnie z wytycznymi dotyczącymi diety.

W następnym etapie autorzy badań zamierzają ocenić wpływ poszczególnych przypraw na ciśnienie krwi i zrozumieć mechanizmy, dzięki którym są one w stanie je obniżyć. Chcą również ocenić wpływ ziół i przypraw na mikrobiom, a także zbadać, czy obniżenie ciśnienia po wzbogaceniu w nie diety jest modulowane przez jakiekolwiek zmiany w mikrobiomie jelitowym.

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie