Kraska: Szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami. Padła data

2022-12-30 12:24

Od 1 do 22 grudnia zanotowano w Polsce ponad 750 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Przychodnie są pełne pacjentów, obłożenie szpitali jest bardzo wysokie, a przed aptekami ustawiają się długie kolejki. Kiedy czeka nas szczyt zachorowań na grypę ? Na to pytanie udzielił odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska
Autor: PIOTR LAMPKOWSKI/SUPER EXPRESS Waldemar Kraska: Szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami. Padła data

Waldemar Kraska, który był 29 grudnia gościem w Programie Trzecim Polskiego Radia, mówił o sytuacji epidemicznej w Polsce. Podczas rozmowy padło pytanie, czy może być wprowadzony dodatkowy stan zagrożenia w obliczu dynamicznie rosnącej liczby zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Wiceszef MZ przekazał, iż "na dzień dzisiejszy nie ma ryzyka dotyczącego ogłoszenia stanu epidemii z powodu grypy". Uprzedził jednak, że "wszystko będzie zależało od wydolności naszego systemu ochrony zdrowia".

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Kiedy przypada szczyt zachorowań na grypę?

Stan zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19 został przedłużony 31 marca 2023 roku. Do tego czasu obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w szpitalach, przychodniach i aptekach. Kiedy możemy spodziewać się największej fali zachorowań na koronawirusa i grypę? Jak zapowiedział Kraska, "z naszych danych i prognoz wynika, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce jest jeszcze przed nami – to jest mniej więcej druga połowa stycznia". Dodał, że "do tego trzeba dołożyć lawinę zachorowań na grypę, którego szczyt w ubiegłych latach przypadał na koniec stycznia początek lutego".

Wiceminister zdrowia wskazał, że obecny stan zachorowań na grypę jest na takim samym na poziomie, jaki był odnotowywany w poprzednich sezonach grypowych. "Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Myślę, że kumulacja, która nas czeka, będzie trudna dla całej służby zdrowia" – stwierdził.

Oddziały pediatryczne są obłożone

Kraska zwrócił uwagę, iż liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 jest zdecydowanie mniej. Jego zdaniem "największy problem jest z zachorowaniami na grypę".

"Prawie połowa zachorowań na grypę dotyczy dzieci do 14. roku życia, co się przekłada na obłożenie szpitali pediatrycznych. (…) Obok wirusa grypy jest także wirus RSV, który dotyczy dzieci" – powiedział wiceszef MZ.

Największe oblężenie przeżywają szpitale w woj. podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Do tych placówek medycznych trafia najwięcej dzieci na hospitalizację. Jak przekazał Kraska, aktualnie "jest przygotowywany plan zwiększenia bazy łóżkowej na oddziałach pediatrycznych".

Szczepienie przeciwko grypie

Odwołując się do obecnej sytuacji, wiceminister przypominał, iż można zaszczepić się przeciwko grypie. Sezon trwa od września do końca marca. "Do tej pory za grypę zachorowało ponad 2 mln Polaków, więc to szczepienia w dalszym ciągu ma sens, odporność nabieramy w ciągu 2-3 tygodni" – podkreślił. Przypomniał też, że receptę na szczepienie przeciw grypie może wypisać dowolny lekarz.