Kości tego mężczyzny sczerniały. To rzadki skutek uboczny leków

2022-11-15 10:48

Archie o tym, że jego kości zmieniły kolor, dowiedział się, gdy wyrósł mu jeden z zębów mądrości. Jego lekarz wyjaśnił mu, że to skutek uboczny antybiotykoterapii, którą stosował, będąc w liceum. Mężczyzna cierpi na rzadkie schorzenie, czyli na minocyklinową chorobę czarnych kości, o której opowiedział za pośrednictwem TikToka.

Kości tego mężczyzny sczerniały. To rzadki skutek uboczny leków
Autor: Instagram Kości tego mężczyzny sczerniały. To rzadki skutek uboczny leków

W szkole średniej Archie zmagał się z trądzikiem. By wyleczyć uciążliwy problem, dermatolog przepisał mu minocyklinę, czyli antybiotyk wykorzystywany w terapii tego schorzenia. Mężczyzna nigdy nie podejrzewał, że zwykły lek, może doprowadzić do tego, że jego kości zmienią kolor.

Mężczyzna cierpi na chorobę czarnych kości

O tym, że mężczyzna choruje na rzadkie schorzenie, dowiedział się, gdy zobaczył, że jego ząb mądrości jest w kolorze czarnym. Archie w pierwszej chwili pomyślał, że jego zęby gniją. Jednak jego lekarz wytłumaczył mu, że prawdopodobnie większość jego kości ma taki kolor. Mężczyzna cierpi na minocyklinową chorobę czarnych kości, która jest wynikiem długotrwałego stosowania antybiotyku.

Skutkiem zażywania minocykliny może być selektywne zabarwienie tkanek takich jak zęby, paznokcie i kości. Co więcej, nietypowa pigmentacja spowodowana zażywaniem tego antybiotyku może pojawić się także na skórze, tkankach miękkich (w tym tarczycy, błonach śluzowych i oczach), a nawet w wydzielinach takich jak kobiece mleko.

Reszta zębów mężczyzny pojawiła się przed antybiotykoterapią, więc nie zmieniły koloru.

Czym jest minocyklinowa choroba czarnych kości?

Eksperci podkreślają, że minocyklinowa choroba czarnych kości może być niepokojącym odkryciem podczas zabiegów. W takiej sytuacji znaleźli się chirurdzy, którzy operowali 52-latkę z powodu bólu kolana. Właśnie podczas zabiegu odkryli, że kobieta cierpi na to schorzenie.

Choroba czarnych kości – jak opisują eksperci – jest dość łagodna i nie wiąże się z martwicą lub śmiercią tkanki. Zdaniem naukowców czarna pigmentacja jest wynikiem utleniania żelaza i leku w rozwijającej się kości. Obecnie nie ma doniesień o negatywnych rokowania u osób cierpiących na to schorzenie, jednak lekarze podkreślają, że należy wykluczyć alternatywne przyczyny przebarwień.

Ze względu na odsłonięcie zębów w porównaniu z innymi strukturami kostnymi, choroba najczęściej diagnozowana jest w gabinecie stomatologicznym.

Antybiotyki: prawdy i mity