Konkret bez konkretów, czyli PiS obiecuje "Dobry Posiłek". Specjaliści pełni obaw

2023-09-05 11:19

Czas kampanii wyborczej trwa, dlatego politycy mają szansę przekonać wyborców, że wprowadzą rozwiązania, które poprawią jakość ich życia. Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka opublikowała nagranie z którego wynika, że Prawo i Sprawiedliwość obiecuje zmiany w szpitalach. O czym mówi drugi punkt programu wyborczego?

Konkret bez konkretów, czyli PiS obiecuje Dobry Posiłek. Specjaliści pełni obaw
Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS, twitter.com/ Prawo i Sprawiedliwość

Problem publicznej opieki zdrowotnej ma wiele odcieni. Tym razem chodzi o leczenie wymagające hospitalizacji. Pacjenci przebywający w szpitalach potrzebują nie tylko określonej pomocy medycznej w formie zabiegów, operacji, czy leków, ale również właściwego żywienia. Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka obiecuje zmiany na lepsze.

Gluten w diecie

Konkret PiSu bez konkretów, czyli na czym ma polegać nowa, dobra zmiana?

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało dziś rano spot wyborczy, określając go jako drugi punkt kampanii, świadczący o konkretnych zmianach oferowanych przez partię rządzącą. Minister Zdrowia, Katarzyna Sójka odniosła się do problemów związanych z dietą szpitalną.

Zdrowie to także dobre wyżywienie w trakcie leczenia. Codzienność szpitali nie jest mi obca, szczególnie tych powiatowych. Pacjenci często nie są zadowoleni z jakości serwowanych tam posiłków. Musimy to zmienić. Znamy ten problem - mówi Sójka w spocie wyborczym.

To fakt, że problem jest znany od lat, jednak dlaczego za jego rozwiązanie partia zamierza zabrać się dopiero po wyborach? Już w 2022 roku powstał projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w szpitalach, jednak do tej pory nic się nie zmieniło.

Program pod hasłem "Dobra dieta" ma zagwarantować zdrowy i smaczny posiłek dla wszystkich oraz konsultacje z dietetykami. Szpitalom obiecano dodatkowe środki, a jakość żywienia ma być lepsza niż dotychczas. Niestety, to nadal nie są konkrety.

W maju bieżącego roku Polska Agencja Prasowa poinformowała, że prace zostaną wznowione, jednak do tej pory efektów brak. Temat powrócił jesienią i stał się jednym z punktów Prawa i Sprawiedliwości.

Niestety na ten moment nie ma żadnych istotnych informacji świadczących o tym, na czym miałaby polegać zapowiadana rewolucja, choć partia rządząca postrzega ogłoszony program inaczej uznając, że poprawa jakości to konkret. Zmiana żywienia nie może polegać na dodatkowej kromce chleba, ale powinna być ukierunkowana zgodnie z potrzebami pacjenta.

Osoby chorujące np. na celiakię najczęściej na obiad dostają łyżkę ziemniaków i surówkę, a czasem zupę. Na śniadanie i kolację krążki z ryżu albo nic, bo zupa mleczna też nie wchodzi w grę. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, która wyklucza spożycie glutenu, zatem pieczywo, kasze, czy cokolwiek zawierającego zboża jest zabronione.

Takich przypadków chorób trzewnych i innych jest znacznie więcej. Dlatego dopóki Ministerstwo Zdrowia nie wprowadzi systemowych rozwiązań skierowanych na potrzeby pacjenta, zmiana samej jakości, czy ilości nie przyniesie żadnych efektów.

Niedożywienie szpitalne to fakt znany od lat

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) już 8 kwietnia 2022 roku opublikowało stanowisko odnośnie stanu żywienia pacjentów. Informacje zostały przekazane w ramach konsultacji publicznych związanych ze wspomnianym wyżej projektem rozporządzenia ministra zdrowia odnośnie żywienia w szpitalach

Z danych wynika, że niedożywienie szpitalne dotyka ponad 30 procent chorych, a aż 80 proc. pacjentów nie otrzymuje zalecanej terapii żywieniowej. Niestety mimo tak porażających informacji do tej pory nic się nie zmieniło. Dokument sporządziły wspólnie trzy towarzystwa naukowe takie jak:

  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie,
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, I Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego,
  • Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci.

Na wstępie zwrócono uwagę, na problem rozumienia diety jako wsparcia leczenia. Specjaliści zaznaczają, że należy odróżnić żywienie zbiorowe pacjentów od nakierowanego na indywidualny cel zdrowotny chorego.

- Obawiamy się, że obecnie zaproponowane brzmienie przepisów nie przyczyni się do osiągnięcia zakładanych celów (...) tj. poprawy jakości odżywiania w szpitalach, lecz może doprowadzić do wielu wątpliwości interpretacyjnych przez co niepotrzebnie skomplikować zarówno prowadzenie żywienia zbiorowego jak i leczenia żywieniowego - podkreśla POLSPEN.

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu przesłało rekomendacje oraz zapewnienie o gotowości do wsparcia merytorycznego w nadziei, że wskazówki zostaną rozważone w dalszych pracach legislacyjnych i będą miały wpływ na ostateczny kształt rozporządzenia, ponieważ obecna forma nie powinna wejść w życie.

Nie tylko jakość ale rodzaj. POLSPEN wymienia kluczowe diety

POLSPEN zwrócił uwagę na fakt, że nie każda dieta może być traktowana jako lek, dlatego tak istotne jest właściwe rozumienie formy i rodzaju żywienia w odniesieniu do poszczególnych chorób. Wymienił i opisał kilka istotnych punktów takich jak:

  • potrzebę odróżnienia żywienia zbiorowego od leczenia żywieniowego w szpitalu,
  • potrzebę zachowania zbieżności z obowiązującymi regulacjami i standardami,
  • potrzebę dopracowania zaprezentowanego katalogu diet szpitalnych.

Warto zaznaczyć, że duża część pacjentów liczy nie tylko na jedzenie lepszej jakości, ale przede wszystkim na produkty zgodne ze stanem zdrowia. Naukowcy wymienili wytyczne obejmujące różnego typu diety takie jak:

  • dieta podstawowa,
  • dieta lekkostrawna,
  • dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu,
  • dieta łatwostrawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego,
  • dieta ubogoresztkowa,
  • dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów,
  • dieta o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych,
  • dieta bogatoresztkowa,
  • dieta bogatobiałkowa,
  • dieta niskobiałkowa,
  • dieta eliminacyjna,
  • dieta papkowata,
  • dieta płynna,
  • dieta płynna wzmocniona,
  • dieta do żywienia przez zgłębnik lub przetokę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki