Watchdog monitoruje żywienie w szpitalach: dołącz swoją opinię!

2020-02-19 11:53 Materiały prasowe

Zła jakość żywienia w szpitalach od wielu lat porusza opinię publiczną. Dlatego Sieć Obywatelska Watchdog Polska wysłała do wszystkich szpitali w Polsce wnioski o udzielenie szczegółowej informacji publicznej w jaki sposób żywieni są pacjenci tych placówek medycznych. Dane przekazane przez szpitale pacjenci mogą przeczytać, potwierdzić je lub im zaprzeczyć w serwisie: Sprawdzamy jak jest.

Jedzenie w szpitalach to temat rzeka. Od lat Internet roi się od zdjęć przedstawiających mało apetyczne szpitalne posiłki, a pacjenci skarżą się, że nie głodują tylko dlatego, że rodzina przynosi coś do jedzenia.

Po ostatniej kontroli jakości żywienia w wybranych szpitalach, Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie opublikowanym w 2018r. wskazała, że przyczyną tego, że polskie szpitale źle karmią może być brak odpowiednich regulacji prawnych dot. jakości szpitalnych posiłków czy stawki żywieniowej przypadającej na 1 pacjenta. Wyniki kontroli pokazały bowiem, że wyżywienie szpitalne nie poprawiło się od... 2008r. kiedy to NIK realizował podobną kontrolę.   

Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła sprawdzić stan faktyczny żywienia w szpitalach i zaangażować  do akcji jak najwięcej pacjentów. Wystosowała więc do szpitali wnioski o udzielenie informacji publicznej i odpowiedzi na tak szczegółowe pytania jak: stawki żywieniowe, zatrudnienie dietetyków, kontrolę nad firmami cateringowymi, szkolenia dla personelu dotyczące żywienia itd. Wnioski wysłano do 1000 szpitali. Odpowiedziało na nie prawie 700.

Obecnie odpowiedzi są analizowane za pomocą pierwszego w Polsce serwisu do społecznościowego analizowania danych: Sprawdzamy jak jest. To serwis oparty na crowdsoursingu, czyli zaangażowaniu dużej grupy ludzi do wspólnego rozwiązania problemu, w tym wypadku czytania odpowiedzi udzielonych przez szpitale. Każdy może się zalogować w serwisie, przeczytać dokument przesłany z danego szpitala i zaznaczyć w okienku obok właściwą odpowiedź. Kiedy tę samą odpowiedź zaznaczy kilku użytkowników, system uznaje, że dane z dokumentu zostały poprawnie wprowadzone. W ten sposób udało się przeanalizować dane dotyczące wielu ważnych sfer życia (lista kampanii). Kiedy wszystkie odpowiedzi przesłane przez szpitale zostaną przeanalizowane, Sieć Watchdog przygotuje na ich podstawie raport na temat żywienia w szpitalach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE