Komary przenoszące dengę dotarły do Europy. W tych miastach ryzyko jest najwyższe

2024-11-25 10:20

W turystycznych regionach Europy pojawiły się komary przenoszące choroby tropikalne. Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące pojawienia się komarów przenoszących groźne zakaźne choroby tropikalne w popularnych wśród turystów regionach tego kraju.

Komary przenoszące dengę dotarły do Europy. W tych miastach ryzyko jest najwyższe
Autor: Getty Images Komary przenoszące dengę dotarły do Europy. W tych miastach ryzyko jest najwyższe

Jak przekazały władze portugalskiego Instytutu Higieny i Medycyny Tropikalnej (IHMT), w ostatnich tygodniach w kilku regionach kraju zaobserwowano pojawienie się komarów z gatunku Aedes albopictus.

Naukowcy z portugalskiego instytutu sprecyzowali, że najgroźniejszą z przenoszonych przez ten gatunek komara zakaźną chorobą tropikalną jest denga. Schorzenie to, które charakteryzuje się m.in.:

  • gorączką,
  • wysypką,
  • bólem głowy,
  • bólem stawów i mięśni,
  • w najpoważniejszych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Według ekspertów z IHMT komary Aedes albopictus występują obecnie najliczniej na terenie aglomeracji Lizbony i w Algarve, czyli najpopularniejszych wśród turystów regionach Portugalii kontynentalnej.

“W związku z pojawieniem się tych komarów w miastach takich jak Lizbona i Faro występuje tam największe ryzyko zakażeń dengą” - napisała na swojej stronie internetowej portugalska telewizja SIC.

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV

Komary przenoszące dengę w Europie. Jak się chronić?

Ostrzeżenie przed możliwością infekcji chorobami tropikalnymi przenoszonymi przez komary wydały też w komunikacie władze lizbońskiej gminy Sao Domingos de Benfica, precyzując, że ryzyko zakażeń władze miasta potwierdziły już w porozumieniu z portugalskimi służbami medycznymi.

W wydanym oświadczeniu wezwały mieszkańców portugalskiej stolicy do działań prewencyjnych, takich jak:

  • usuwanie pojemników z wodą z otwartej przestrzeni,
  • używanie repelentów,
  • montowanie moskitier.

Denga - jak można się zarazić? Jakie są objawy u dorosłych?

Gorączka denga wywoływana jest przez wirus z grupy Flaviviridae, który może dostać się do organizmu człowieka jedynie w wyniku ukąszenia przez zakażonego komara z rodzaju Aedes. Denga nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Objawy dengi pojawiają się średnio 4-7 dni po zakażeniu, ale zdarzają się przypadki, w których choroba ujawniła się dopiero po 14 dniach od ugryzienia komara. Przebieg dengi jest zróżnicowany, choroba może bowiem przyjąć jedną z trzech postaci.

  1. Ostry stan gorączkowy. Obok typowych objawów grypopodobnych towarzyszy jej plamisto-grudkowa wysypka i nieżyt górnych dróg oddechowych.
  2. Gorączka denga. Charakteryzuje się ostrym początkiem z gorączką oraz bólami głowy, stawów i mięśni (charakterystyczne jest zajęcie stawów kolanowych), którym towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych. Takie objawy utrzymują się przez ok. 4 dni, a po chwilowej poprawie gorączka powraca, wraz z towarzyszącą jej plamisto-grudkową wysypką. Po ustąpieniu zmian skórnych dochodzi do łuszczenia się naskórka.
  3. Gorączka krwotoczna denga. W tym przypadku wśród pierwszych objawów pojawiają się wymioty. W 2–3 dniu choroby dołączają bóle brzucha, powiększenie wątroby, wybroczyny na kończynach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej i twarzy. To najcięższa postać, w której może dochodzić też do krwawienia do jam ciała, często z objawami wstrząsu i utraty przytomności. Uważa się, że do wystąpienia ww. postaci choroby konieczne jest przechorowanie w przeszłości dengi, wywołanej innym typem wirusa.

Zobacz galerię: Dziewięć miejsc na ciele, które najchętniej atakują komary i kleszcze

"Kolana, biodra i kręgosłup bolały przez pół życia". Ewie pomogła operacja wydłużania nóg | GADAJ ZDRÓW
Gadaj zdrów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki