Kolejny kraj w Europie zalegalizował eutanazję. Papież: "to bardzo smutny dzień"

2023-05-18 11:07

Portugalia dołącza do wąskiego grona krajów europejskich, w których została zalegalizowana eutanazja. Jak poinformowała agencja AFP, prezydent Marcelo Rebelo de Sousa podpisał stosowną ustawę. Do tej decyzji odniósł się papież.

Eutanazja
Autor: Getty Images Kolejny kraj w Europie zalegalizował eutanazję. Papież: "to bardzo smutny dzień"

Od zawsze temat eutanazji wzbudza spore dyskusje i problemy natury etyczno-moralnej. Na jej zalegalizowanie zdecydowało się kilka krajów europejskich takich jak: Albania, Austria, Holandia, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria i Hiszpania. Od 16 maja eutanazja jest też legalna w Portugalii. Katolicki prezydent kraju i konserwatysta Marcelo Rebelo de Sousa złożył swój podpis pod ustawą pozwalająca na wykonanie tego zabiegu u pacjentów, którzy doświadczają skrajnego cierpienia, cierpią z powodu nieuleczalnej choroby lub ciężkiego urazu.

Jak przekazała brytyjska telewizja BBC, pacjent, który będzie chciał dokonać eutanazji w Portugalii, najpierw będzie musiał zgłosić się na rozmowę z komisją lekarską.

Błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Portugalia zalegalizowała eutanazję

W marcu br. prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazję i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem twórcy dokumentu nie dopracowali pojęć i opisu procedur. 12 maja parlament Portugalii jednak przegłosował ją większością bezwzględną. Za jej legalizacją było 129 z 230 posłów, w tym posłów z rządzącej Partii Socjalistycznej.

Marcelo Rebelo de Sousa przekazał, że ustawodawstwo jego kraju zobowiązało go do podpisania ustawy legalizującej eutanazję. Zgodnie z przepisami głowa państwa musiała w ciągu ośmiu dni od przyjęcia ustawy podpisać lub ją parafować.

Komentarz papieża. "To bardzo smutny dzień"

Działanie portugalskiego rządu skomentował papież Franciszek. 13 maja wyraził on głębokie ubolewanie z powodu zatwierdzenia w Portugalii ustawy legalizującej eutanazję. Jak ogłosił duchowny, "to bardzo smutny dzień, bo ogłasza się prawo do zabijania", a Portugalia dołącza "do długiej listy państw", które uchwaliły podobne ustawy.

Z tą decyzją nie zgadza się też część obywateli Portugalii, która uchodzi za katolicki kraj. Prezydent miał usłyszeć krytyczne głosy dotyczące jego stanowiska w tej sprawie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki