23-latka pragnie poddać się eutanazji. Wszystko z powodu schorzeń, z jakimi się zmaga

2023-01-26 15:43

Zaledwie 23-letnia Olympe chce poddać się wspomaganemu samobójstwu. Młoda kobieta zmaga się z poważnymi problemami tożsamości i ADHD. Jak sama podkreśla - to była dla niej trudna decyzja, ale dobrze ją przemyślała.

23-latka pragnie poddać się eutanazji. Wszystko z powodu schorzeń, z jakimi się zmaga
Autor: Getty Images 23-latka pragnie poddać się eutanazji. Wszystko z powodu schorzeń, z jakimi się zmaga

Olympe jest francuską YouTuberką. Na swoim kanale zgromadziła już ponad 250 tys. subskrybentów. Ze swoimi fanami dzieli się tym, jak wygląda jej walka z problemami ze strony zdrowia psychicznego.

"To była trudna decyzja"

23-letnia Francuzka ogłosiła, że przebywa w Belgii, ponieważ pragnie poddać się eutanazji. W tym kraju wspomagane samobójstwo jest legalne od wielu lat. Każdego roku ok. 2 500 osób korzysta z usług belgijskich specjalistów.

Olympe podkreśla, że chciałaby zakończyć swoje cierpienie związane z chorobami psychicznymi. Kobieta cierpi na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości i ADHD. 23-latka podkreśla, że nie może już znieść ciężaru swoich zdrowotnych problemów.

Młoda kobieta twierdzi, że ma 40 różnych osobowości. YouTuberka podkreśliła, że jej decyzja jest ostateczna i przemyślana. - To nie jest debata. To jest moje życie. To była dla mnie trudna decyzja – wyjaśniła krótko.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry?

Co na to lekarze?

23-latka regularnie publikuje w sieci filmiki, w których opowiada, jak wygląda jej życie z różnymi osobowościami. Olympe odpowiada na pytania widzów dotyczące zaburzeń, z jakimi się zmaga. Dzięki temu obala wiele stereotypów na temat zaburzeń psychicznych.

Lekarz, z którym kontaktowała się młoda kobieta - Yves de Locht - podkreśla, że choć już ogłosiła, że zakończy swoje życie pod koniec kwietnia 2023 r., tak się nie stanie. Specjalista wyjaśnił, że potrzebuje znacznie więcej czasu na przeanalizowanie historii Olympe.

Dr de Locht zaznaczył także, że do wspomaganego samobójstwa potrzebne jest poświadczenie ekspertów, że choroba, na którą cierpi pacjent, jest nieuleczalna. W przypadku 23-latki to psychiatrzy będą musieli spróbować różnych metod leczenia i zobaczyć, jakie przyniosą efekty.

Znajdujesz się w trudnej sytuacji? Potrzebujesz porozmawiać z psychologiem? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.