Kolejna szczepionka na COVID - Novavax. Co o niej wiemy?

2021-01-29 10:07 Magda Mazurek

Szczepionka firmy Novavax działa zupełnie inaczej niż szczepionki Pfizera czy Moderny. Przede wszystkim wykorzystuje zmodyfikowane białko koronawirusa w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej organizmu. Wykazuje także odporność na zmutowane szczepy koronawirusa.

Szczepionka Novavax to kolejny preparat, który ma nam pomóc w walce z COVID-19. Jednak szczepionka firmy Novavax różni się znacząco od preparatów już stosowanych powszechnie, czyli od szczepionek Pfizera i Moderny. 

Pierwszą różnicą jest to, że szczepionka Novavaxa do wywołania odpowiedzi immunologicznej wykorzystuje zmodyfikowane białko koronawirusa. Wspomniane wyżej szczepionki innych firm są genetyczne - wykorzystują geny wirusa w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej.

Szczepionkę Novavaxu wyróżnia także to, że może być przechowywana w lodówce. Z kolei szczepionkę Pfizera trzeba trzymać w w temperaturze -80 st. C. (w temperaturze 2-8 st. C. można ją przechowywać do pięciu dni).

Szczepionka Moderny, chociaż ma mniejsze wymagania, to nadal są one wysokie - powinna być trzymana w temperaturze od -25 do -15 st. C  przez siedem miesięcy. Nieotwartą można przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 st. C przez maksymalnie 30 dni.

Minister zdrowia Adam Niedzielski już zapowiedział, że jeśli szczepionka wejdzie w użycie, zostanie przez Polskę zakupiona. - Mamy kolejne, nowe szczepionki, które się pojawiają; kolejne dwie w gruncie rzeczy – jedna z nich Novavax, która ma deklarację pojawienia się od drugiego kwartału i w tym przypadku również wejdziemy w ten projekt - powiedział.

Szczepionka Novavax a nowy wariant koronawirusa

Szczepionka wykazała 89,3 proc. skuteczności i była prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem z Wysp (skuteczność na poziomie 85,6 proc.). To pierwszy taki preparat na rynku, który wykazał skuteczność przeciwko wariantowi B.1.1.7.

Polecamy: Szczepionka na koronawirusa. Rodzaje, dostępność i cena

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE