Kobiety przed 35. r. ż. mają większe ryzyko udaru niedokrwiennego niż mężczyźni

2022-01-26 9:00

Udary niedokrwienne — które występują, gdy zakrzep krwi blokuje tętnicę prowadzącą do mózgu — odpowiadają za 87 proc. wszystkich zdarzeń udarowych. Nowa analiza pokazuje, że kobiety w wieku poniżej 35 lat są bardziej narażone na ten udar niż mężczyźni.

udar u kobiet
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Młode kobiety są bardziej narażone na udar niedokrwienny niż mężczyźni
  2. Jak ciąża i poród mogą wpływać na ryzyko udaru mózgu?

Młode kobiety są bardziej narażone na udar niedokrwienny niż mężczyźni

Duża analiza obejmująca 16 międzynarodowych badań dotyczących udarów mózgu wykazała, że ​​młode kobiety w wieku poniżej 35. r.ż. są aż o 44 proc. bardziej narażone na udar niedokrwienny niż mężczyźni.

Chociaż powszechnie uważa się, że mężczyźni mogą mieć większe ryzyko udaru, udar niedokrwienny dotyka każdego roku więcej młodych kobiet niż młodych mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Nadal jest to niejasne, ale kardiolodzy podejrzewają, że doustne środki antykoncepcyjne, ciąża i poród mogą wpływać na zwiększone ryzyko udaru u młodych kobiet.

Dr Hoang Nguyen - kardiolog z MemorialCare Heart & Vascular Institute w Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii przyznał, że zaobserwował wzrost liczby młodych ludzi z zawałami serca i udarem mózgu – z których coraz więcej przypadków to właśnie kobiety.

Według Nguyena, kobiety często mają nietypowe objawy zawału serca, to samo może dotyczyć udaru. 

Objawy udaru u kobiet mogą obejmować:

  • nudności lub wymioty
  • drgawki
  • czkawkę
  • problemy z oddychaniem
  • ból
  • omdlenia lub utratę przytomności
  • ogólnie osłabienie organizmu
Poradnik Zdrowie: udar mózgu - przyczyny, objawy

Naukowcy przeanalizowali 16 różnych badań przeprowadzonych w latach 2008-2021 i przyjrzeli się, jak powszechne były udary u mężczyzn i kobiet w różnych grupach wiekowych. Analiza obejmowała łącznie aż 69 793 młodych dorosłych — 33 775 kobiet i 36 018 mężczyzn.

Naukowcy odkryli, że różnice w występowaniu udaru były najbardziej widoczne u osób poniżej 35. r.ż. Oprócz większego ryzyka udaru u płci żeńskiej odkryto także, że kobiety, które przeżyły udar niedokrwienny, miały od 2 do 3 razy większą szansę na gorsze wyniki funkcjonalne w porównaniu z mężczyznami, którzy także przeżyli udar.

Według autorów, potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób czynniki takie jak ciąża, poród i hormonalne środki antykoncepcyjne przyczyniają się do ogólnego ryzyka udaru u młodych kobiet.

Jak ciąża i poród mogą wpływać na ryzyko udaru mózgu?

Młode kobiety mogą mieć większe ryzyko udaru z powodu stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, mogących powodować zakrzepy krwi w żyłach, które mogą przemieszczać się do prawej strony serca. W przypadku nieprawidłowej komunikacji między prawą a lewą stroną serca mogą wystąpić powikłania.

Stan przedrzucawkowy, który może powodować ciężkie nadciśnienie w czasie ciąży, może prowadzić do udaru. Ciąża powoduje również poważne zmiany w układzie odpornościowym.

Bardzo często przyczyna występowania udaru niedokrwiennego jest kryptogenna – co oznacza, że ​​nie jest znana.