Kobiety gorzej zniosły prace zdalną. Zaskakujące wyniki badań

2021-09-16 10:39

Grupa badaczy z Akademii Leona Koźmińskiego wspólnie z dr. Mariuszem Ziębą z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS zebrała dane dotyczące kondycji psychicznej pracowników. Jak się okazuje, stres mocniej dotknął podwładnych niż przełożonych, a bardziej odczuły go kobiety niż mężczyźni.

kobiety-gorzej-zniosly-prace-zdalna-zaskakujace-wyniki-badan
Autor: Getty Images

Naukowcy przeprowadzili internetowe badania 587 osób w wieku 21-66 lat. Eksperci pytali uczestników o aspekty związane z przejściem na pracę w domu, którą wymusiła pandemia COVID-19.

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

  • pracę zdalną po wybuchu pandemii rozpoczęło 90 proc. respondentów, a przed marcem 2020 roku w tym trybie pracowało zaledwie 10 uczestników,
  • dla 38 proc. badanych praca zdalna nie stanowiła żadnego problemu, grupę tę stanowili młodzi pracownicy,
  • prawie 45 proc. respondentów stwierdziło, że ich dzień pracy podczas home office wydłużył się, nawet do 10-12 godzin dziennie, a co druga osoba zauważyła, że pracuje więcej niż przez pandemią.
Ach...ten stres

"To zestawienie wystarczy, aby uświadomić sobie, jak dużym wyzwaniem dla polskich pracowników było przejście z pracy w biurze do pracy z domu" – mówi dr Piotr Pilch z Katedry Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego. "Jedna piąta zbadanych przez nas Polaków przyznała, że w okresie pandemii nie miała i podejrzewam, że nadal nie ma, wystarczająco komfortowych warunków do tego, by pracować z domu. Dla około 12 proc. wyzwaniem było jednoczesne skupienie się na pracy i pogodzenie jej z potrzebami domowników" - dodaje.

To nie koniec trudności, z jakimi musieli mierzyć się pracownicy pracujący zdalnie. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że inni domownicy musieli uczyć się lub pracować zdalnie, w efekcie czego, pracujące osoby dorosłe miały niższą efektywność. 25 proc. respondentów wskazało, że nie posiada oddzielnej przestrzeni do pracy.

Analizy badaczy wykazały, że pracodawcy nie zawsze udzielali odpowiedniej pomocy swoim pracownikom. Aż jedna trzecia respondentów stwierdziła, że szef nie zapewnił im dodatkowego sprzętu elektronicznego, a 11 proc. miało trudności w wykonywaniu swoich obowiązków przez słabe łącze internetowe. Tylko 6 proc. ankietowanych otrzymało zwrot kosztów dostępu do wody, ogrzewania albo internetu.

Eksperci zaobserwowali także dysproporcje w poziomie stresu. Okazało się, że kobiety były bardziej zestresowane niż mężczyźni. "Przypuszczamy, że to na nie spadła większa część obowiązków domowych, a wyższy stres mógł wynikać z trudności łączenia pracy zdalnej ze sprawami rodzinnymi" – twierdzi psycholożka Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska, współautorka badania.

Widać także różnice w kontekście stanowisk. "Szeregowi pracownicy mieli wyższy poziom stresu niż osoby na stanowiskach kierowniczych. To lider kontroluje zasady pracy zdalnej, a nie podwładni, którzy stają przed koniecznością dostosowania się do nowych realiów i poradzeniem sobie z coraz to większą liczbą obowiązków domowych" – zaznacza Zawadzka-Jabłonowska.

Źródło: PAP

Czy grozi Ci pracoholizm?

Pytanie 1 z 5
Co robisz, kiedy nie pracujesz?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki