Kobietom trudniej jest rzucić palenie. Wcale nie chodzi o brak silnej woli
Rozstanie się z nałogiem to nie lada wyzwanie dla większości społeczeństwa. Okazuje się, że kobietom może być trudniej rzucić palenie niż mężczyznom. Przyczyną nie jest brak silnej woli. O co więc chodzi? Wnioski zostały zaprezentowane na 35. dorocznym Kongresie Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP) w Wiedniu.
Najnowsze badania wskazują, że wypalenie tylko jednego papierosa blokuje produkcję estrogenu w mózgu, co może skutkować różnicami w skuteczności rzucania palenia między palącymi kobietami a mężczyznami.
Zaskakujące zmiany zaobserwowano przede wszystkim we wzgórzu, części układu limbicznego mózgu zaangażowanej w reakcje behawioralne i emocjonalne.
Dlaczego kobietom trudniej rzucić palenie? Wszystkiemu winien estrogen
"Estrogen poprzez swoje rozpowszechnione receptory w obszarach mózgu mających znaczenie dla obwodów uzależnienia, może wpływać na neuroprzekaźnictwo” – tłumaczyła główna autorka badania, dr Erika Comasco w rozmowie z Healthline.
To, jak silny wpływ ma nikotyna na obszary mózgu, na które działają substancje uzależniające, wprawiło naukowców w osłupienie.
Badanie syntezy estrogenu w mózgu
Na potrzeby badania dziesięciu zdrowym ochotniczkom podano donosowo dawkę nikotyny. Wstrzyknięto im również radioaktywny znacznik, który wiąże się aromatazą - enzymem odpowiedzialnym za produkcję estrogenu.
Skany mózgu MRI i PET uwidoczniły ilość aromatazy i jej lokalizację w mózgu. To dzięki temu doświadczeniu badacze odkryli, że pojedyncza dawka nikotyny umiarkowanie zmniejsza ilość aromatazy w mózgu.
To tłumaczy coś, co eksperci wiedzieli od dawna - kobietom z tego powodu może być trudniej rzucić palenie. Ponadto, także z tego powodu mogą mieć one większą tendencję do nawrotów do nałogu.
Wpływ nikotyny na organizm kobiety
Autorka badania twierdzi, że z ustaleń wynika, iż wpływ nikotyny na hamowanie produkcji estrogenu może również rzutować na inne obszary kobiecej biologii.
„Wiadomo, że nikotyna ma obwodowy wpływ na układ rozrodczy; na przykład kobiety, które palą, wchodzą w menopauzę znacznie wcześniej” – wyjaśniła w rozmowie z Healthline.
Dr Comasco dodała, że kobiety są także bardziej narażone na rozwój na chorób związanych z paleniem (rak płuc i zawał serca).
Należy podkreślić, że badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie kobiet, dlatego konieczne jest kontynuowanie spostrzeżeń na znacznie większej kohorcie.
Dr Monty Ghosh, specjalista od uzależnień i adiunkt w szpitalu University of Alberta w Kanadzie powiedział w rozmowie z Healthline, że badanie może wykazać związek między nikotyną a zmęczeniem, spadkiem energii i ogólnym samopoczuciem.
„Rzeczywiście, wpływ nikotyny na produkcję estrogenu może powodować skutki uboczne, takie jak osteoporoza i nasilenie chorób serca, które są związane z utratą estrogenu i paleniem” – powiedział dr Ghosh Healthline.
„Myślę, że jeśli dalsze badania potwierdzą te odkrycia, będziemy musieli częściej badać niedobór estrogenów" - podsumował dr Ghosh.