Kim Kardashian ma łuszczycę stawów? Celebrytka twierdzi, że to wina diety

2022-07-18 15:44

Ostatnio głośno było o Kim Kardashian, która w bardzo krótkim czasie zrzuciła kilka kilogramów przed Met Galą. Celebrytka przeszła na specjalną dietę, która miała jej pomóc zmieścić się w kultową sukienkę Marylin Monroe. Choć Kim dopięła swego, teraz twierdzi, że dieta spowodowała u niej chorobę.

Kim Kardashian
Autor: Instagram

Kim Kardashian podczas przygotowań do Met Gali, schudła aż 7 kg w zaledwie trzy tygodnie. Gwiazda reality show uzyskała taki efekt dzięki drastycznej diecie, na którą przeszła w maju tego roku. Wszystko po to, by wystąpić na Met Gali w zjawiskowej kreacji - gwiazda założyła sukienkę, którą miała na sobie Marylin Monroe w 1962 roku.

Poradnik Zdrowie: łuszczyca

Kim Kardashian twierdzi, że łuszczycowe zapalenie stawów jest wynikiem diety

Początkowo, mimo krytyki, Kim uważała, że jej dieta nie stanowiła żadnego zagrożenia dla zdrowia. Ponadto przyznała, że chudła pod okiem dietetyka i trenera personalnego.

Ostatnio jednak przyznała w wywiadzie dla „Allure”, że dieta, którą stosowała, by w tak szybki sposób zgubić zbędne kilogramy, nie pozostała obojętna dla jej zdrowia. Celebrytka twierdzi, że restrykcyjna dieta przyczyniła się do rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów.

Kim na co dzień nie je mięsa, natomiast dieta, którą stosowała w maju, zawierała produkty mięsne. Kardashian twierdzi, że to właśnie mięso było winne rozwojowi choroby, gdyż po wystąpieniu objawów łuszczycowego zapalenia stawów odstawiła mięso, a symptomy znacznie ustąpiły.

"Łuszczyca rozprzestrzeniła się na moje ciało. Dostałam łuszczycowego zapalenia stawów i nie mogłam tak naprawdę poruszać rękami. To było naprawdę bolesne, musiałam iść do reumatologa, który podał mi steryd. Wariowałam" – wspomina Kardashian.

Co na to lekarze?

Specjaliści wydają sprzeczne z podejrzeniami Kim opinie. Dr Jonathan Chan, reumatolog z Vancouver i badacz kliniczny w Arthritis Research Canada uważa, że nie ma dowodów na związek rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów ze zmianą diety.

"Istnieje wiele anegdotycznych doniesień o zmianach w diecie wpływających na skórę, stawy i różne inne choroby. Istnieje kilka teoretycznych możliwych powiązań, ale w rzeczywistości nie ma sprawdzonych badań, które wskazywałyby na taki związek przyczynowy" – tlumaczy badacz.

Dodatkowo dr Sian Bevan podkreśla, że nie istnieje również dieta, która by w stu procentach pozwoliła na wyleczenie tego schorzenia. Natomiast twierdzi, że istnieje szereg produktów, które mogą wspomóc walkę z jego objawami.

"Spożywanie zdrowej diety bogatej w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude białka i zdrowe tłuszcze oraz umiarkowanie spożywanie niektórych pokarmów, takich jak czerwone mięso, alkohol i cukier mogą pomóc w kontrolowaniu wagi i zmniejszeniu stanu zapalnego" - mówi.