Producenci testują swoje szczepionki przeciw wariantowi Omikron

2021-11-29 9:18

Wariant Omikron wykryty po raz pierwszy w Afryce Południowej może łatwo rozprzestrzenić się na całym świecie. Nowe przypadki odnotowano już w m.in. Belgii, Izraelu i Wielkiej Brytanii. Nie jest jeszcze jasne, czy istniejące szczepionki przeciw COVID-19 będą chronić przed tym wariantem. Trwają testy producentów szczepionek.

szczepionka
Autor: Getty Images

Producent szczepionki Moderna zapowiedział, że zaktualizowana wersja szczepionki do zwalczania nowego wariantu Omikron mogłaby być dostępna do początku 2022 roku.  

„W ciągu kilku najbliższych tygodni powinniśmy poznać zdolności obecnej szczepionki do zapewnienia ochrony” – powiedział w niedzielę dyrektor medyczny Paul Burton.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Wariant Omikron ma wiele mutacji, które mogą ułatwić mu unikanie przeciwciał, które rozwinęły się w organizmie po otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19. Mutacje mogą również powodować łatwe rozprzestrzenianie się wariantu –  nawet wśród osób zaszczepionych. 

Firma Moderna w piątkowym komunikacie prasowym, zapewniła, że testuje skuteczność obecnej szczepionki przeciwko nowemu wariantowi COVID-19. 

Firma Pfizer zapowiedziała, że będzie w stanie wyprodukować i rozprowadzić zaktualizowaną wersję swojej szczepionki w ciągu 100 dni, jeśli okaże się, że Omikron jest odporny na obecny preparat. O tym, czy będzie to konieczne dowiemy się w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

Johnson & Johnson rozpoczął testowanie skuteczności swojej szczepionki przeciwko odmianie Omikron.