Każdego dnia mamy z nim do czynienia. "Bomba zegarowa dla zdrowia"

2024-02-23 10:12

Na to światło jesteśmy narażeni każdego dnia, nie tylko w pracy i szkole, ale także w czasie wolnym. Może mieć ono negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Brytyjscy naukowcy odkryli, że może stanowić czynnik odpowiedzialny za wahania poziomu cukru we krwi. Wyjaśnili, jak temu zapobiec.

Każdego dnia mamy z nim do czynienia. Potencjalna bomba zegarowa
Autor: Getty Images Każdego dnia mamy z nim do czynienia. "Potencjalna bomba zegarowa"

Oczywiście mowa o niebieskim świetle, czyli świetle widzialnym o wysokiej energii, które emitowane jest przez urządzenie cyfrowe, m.in. komputery, laptopy, smartfony oraz lampy LED. Grupa badaczy z University College London z Wielkiej Brytanii przedstawiła na łamach czasopisma „Journal of Biophotonics” wyniki dotyczące wpływu niebieskiego światła na zdrowie. Nie mają zbyt dobrych wieści.

Wpływ światła niebieskiego na zdrowie

Podczas prowadzonych obserwacji naukowcy skupili się na monitorowaniu poziomu cukru we krwi uczestników, którzy byli wystawieni na działanie światła niebieskiego o różnych częstotliwościach. Na podstawie zebranych danych wywnioskowali, że długotrwała ekspozycja na tego typu światło może „znacząco” odbić się na funkcjonowaniu organizmu.

Główny autor publikacji prof. Glen Jeffrey, cytowany przez dailymail.com, przekazał, że „niebieskie światło samo w sobie ma zły wpływ na fizjologię i w konsekwencji może powodować zaburzenia poziomu cukru we krwi, a to z kolei może pogorszyć kondycję zdrowotną i przyczynić się do rozwoju cukrzycy”. 

Naukowiec zwrócił uwagę na to, że przed 1990 rokiem mieliśmy do czynienia z oświetleniem żarowym, w którym użyto balansu kolorów niebieskiego i czerwonego podobnego do światła słonecznego. – Jednak przejście na diody LED w starzejącym się społeczeństwie może być potencjalną bombą zegarową dla zdrowia - stwierdził.

Poradnik Zdrowie - Cukrzyca

Odkryto nowy sposób na obniżenie cukru we krwi

Według ustaleń brytyjskich naukowców pojedyncza ekspozycja na światło czerwone może regulować poziom cukru we krwi. Wystarczy jedynie kwadrans, by uzyskać korzyści. W przeprowadzonym eksperymencie użyli światła czerwonego o długości fali 670 nm, które ma zastosowanie w terapiach przeciwstarzeniowych.

Jak pokazują wyniki, tego rodzaju światło ma stymulować produkcję energii w komórkach, co zwiększa zużycie glukozy znajdującej się w organizmie. Badacze zauważyli, że u uczestników eksperymentu odnotowano spadek poziomu glukozy we krwi o 27,7 proc. Ich zdaniem to odkrycie może być pomocne w opracowaniu nowego sposobu leczenia cukrzycy - choroby cywilizacyjnej XXI wieku.

Choć analiza została przeprowadzona wśród zdrowych osób, może to mieć wpływ na kontrole cukrzycy w przyszłości – podsumował dr Michael Powner, współautor publikacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki