Jesz w pracy? Zwróć uwagę na jakość posiłków w stołówkach

2021-09-15 14:16

Naukowcy prześwietlili 19 stołówek w zakładach pracy pod kątem tego, jakie jedzenie serwują pracownikom. Głównie podawano wysokokaloryczne posiłki… dlatego też grupa badaczy postanowiła wprowadzić pewne modyfikacje.

Zdaniem uczonych z brytyjskiego uniwersytetu państwowego w Cambridge proste interwencje mogą przyczynić się do skutecznej walki z poziomem otyłości.

Dieta jest ważnym czynnikiem, który wpływa na szereg parametrów. Niezdrowe odżywanie to najczęściej spożywanie produktów wysoko przetworzonych, niskiej jakości i o wysokiej zawartości kalorii. Zostawia ono ślad na naszym zdrowiu, na przykład zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka chorób takich jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy raka. Otyłość może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

Tryb życia, jaki prowadzimy, wiąże się z tym, co i gdzie jemy. W krajach rozwiniętych spora część ludzi korzysta z usług stołówki (w miejscach pracy, szkołach, na uniwersytetach) czy barów mlecznych. Jakość przygotowanych jadłospisów w stołówkach bywa różna. Dania podawane na stołówce postanowili prześwietlić naukowcy.

Zdaniem eksperta: Czy warto liczyć kalorie?

Co według naukowców warto zmienić?

W przeprowadzonych badaniach sprawdzono, jaki wpływ ma zmiana wielkości porcji i dostępność wysokokalorycznych produktów spożywczych na ilość kalorii spożywanych w ciągu 6 miesięcy. Grupa naukowców przejęła stery nad działaniem stołówek w centrach dystrybucyjnych należących do sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii. Przedsięwzięcie trwało 25 tygodni. Wprowadzono pewne zmiany w menu – niektóre wysokokaloryczne napoje i produkty spożywcze zastąpiono tymi o niższej kaloryczności. Dla przykładu serwowano burgera z kurczakiem grillowanym zamiast burgera z bekonem i serem.

Zmianie uległa również wielkość porcji o 14 proc. i dostępność posiłków. Ta rewolucja w menu stołówkowym sprawiła, że dzienna liczba zjadanych kalorii w stołówce zmniejszyła się o 11,5 proc. (czyli ok. 50 kcal). Jak wywnioskowali naukowcy, w zakładach pracy, w których znajdowała się dodatkowa kawiarnia, pracownicy (w szczególności fizyczni) mieli gorsze wyniki i znacznie wyższy wskaźnik masy ciała (BMI).

Jeden z autorów badania dr James Reynolds podkreślił, że „dorośli Brytyjczycy średnio spożywają 200-300 nadprogramowych kalorii dziennie” przez gotowe, niezdrowe dania. Według niego jakość posiłków wydawanych na stołówkach powinna ulec zmianie - zwłaszcza ich kaloryczność. Wykonanie tego jednego kroku może pomóc w walce z otyłością.

Wyniki badania ukazały się na łamach recenzowanego czasopisma naukowego „PLOS Medicine”.

Źródło: J. Reynolds, M. Ventsel, D. Kosīte, B. Dames, L. Brocklebank, S. Masterton, E. Pechey, M. Pilling, R. Pechey, G. Hollands, T. Marteau, "Impact of decreasing the proportion of higher energy foods and reducing portion sizes on food purchased in worksite cafeterias: A stepped-wedge randomised controlled trial", dostępne badania: 15.09.2021 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.