Jesteś non stop zmęczony? Mogą za to odpowiadać te zdrowotne problemy

2022-09-14 12:38

Żyjemy w tak szybkich czasach, że większość z nas zmęczona jest właściwie notorycznie. Tylko jedna trzecia ludzi na świecie śpi w nocy co najmniej siedem godzin, a tylko co piąty przesypia zalecane osiem. Wiele osób czuje się jednak zmęczonych przez większość dnia bez względu na to ile i jak dobrze śpią.

zmęczenie
Autor: Getty Images

Czy ty także należysz do grona osób, które zadają sobie pytanie: "co jest ze mną nie tak?". Niestety, większość z nas nawet po 8 godzinach snu zaczyna dzień od myśli, kiedy znowu będzie mógł położyć się do łóżka. Według ankiety przeprowadzonej przez YouGov, na początku tego roku jeden na ośmiu Brytyjczyków twierdzi, że czuje się zmęczony przez cały czas, a jeden na czterech czuje się zmęczony przez większość czasu w ciągu dnia.

Poradnik Zdrowie - Higiena snu

"Dlaczego wciąż jestem niewyspany?"

Jakie są więc przyczyny nieustannego zmęczenia? Oto kilka medycznych wyjaśnień. 

1. Chrapiesz i nawet o tym nie wiesz

Jeśli jesteś singlem lub mieszkasz samotnie, możesz żyć w błogiej nieświadomości, że chrapiesz. W przypadku jednej na 10 osób, które chrapią może to być oznaka zaburzenia zwanego bezdechem sennym. Dzieje się tak, gdy ściany gardła rozluźniają się i zwężają podczas snu, blokując drogi oddechowe. Schorzenie to powiązano z otyłością, spaniem na plecach oraz paleniem papierosów i piciem alkoholu. Bezdech senny uniemożliwia organizmowi prawidłowy odpoczynek, co dodatkowo obciąża narządy. 

Jeśli chrapiesz i cierpisz na bezdech senny, po przebudzeniu możesz czuć się bardzo zmęczony, mieć trudności z koncentracją i cierpieć z powodu bólu głowy. 

2. Późna kawa

Kawa często stanowi antidotum, gdy pojawia się oznaka zmęczenia i brak motywacji,. Jednak kofeina zawarta w kawie może powodować zaburzenia snu. W badaniu z 2013 r. naukowcy odkryli, że osoby, które spożywały kawę, herbatę lub napoje energetyczne sześć godzin przed snem, spały o godzinę mniej.

Badanie przeprowadzono na 16 „dobrze śpiących”, z których wszyscy spali od sześciu do ośmiu godzin na dobę i zazwyczaj zasypiali w ciągu 30 minut od położenia się do łóżka. Kofeina zwiększa czujność, blokując w mózgu receptory wspierające dobry sen.

Ponadto, badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że kofeina może również opóźniać nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Wiele osób wciąż nie wie, że kofeina może pozostawać w organizmie nawet do 10 godzin, co oznacza to, że osoby planujące pójście spać o 22:00 powinny ograniczyć jej spożycie o godzinie 12:00, jeśli chcą uzyskać jak najlepszy sen. 

3. Odwodnienie organizmu

Ten punkt może stanowić zaskoczenie, jednak dane pochodzące z ankiet wyraźnie sygnalizują, że przewlekłe odwodnienie dotyczy większości ludzi na świecie. Dla przykładu, mieszkańcy Wielkiej Brytanii spożywają średnio tylko 850 ml wody dziennie – mniej niż połowę zalecanego dziennego spożycia. Organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania, a jej niedobór może powodować zmęczenie psychiczne.

4. Niezdiagnozowana cukrzyca

Niski poziom energii może być również spowodowany cukrzycą. Specjaliści alarmują, że wiele osób żyjących z cukrzycą typu 2 nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Jednym z powodów, dla których cukrzyca wywołuje uczucie zmęczenia jest to, że zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cukru we krwi zakłóca sen.

Miliony ludzi na świecie są już w stanie przedcukrzycowym, co może powodować podobne objawy. Związek między cukrzycą typu 2 a brakiem snu to błędne koło. Bezsenność może być nie tylko oznaką choroby, eksperci uważają, że może być również przyczyną. 

5. Niedoczynność tarczycy

Ogólne zmęczenie i osłabienie może wynikać także z niedoczynności tarczycy, będącej efektem spadku poziomu hormonu - tyroksyny, która wpływa na metabolizm całego organizmu, a jej niski poziom spowalnia mózg i powoduje obniżenie nastroju. 

Źródła: 

  • https://www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.aac5125, dostęp: 14.09.2022 r. 
  • https://doi.org/10.5664/jcsm.3170, dostęp: 14.09.2022 r.
  • yougov.co.uk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki