Jest informacja, kiedy zostanie uruchomiony pierwszy punkt szczepień powszechnych w Polsce

2021-04-13 13:11

- System zapisów na szczepienia działa bez zakłóceń – przekazał Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 podczas wtorkowej konferencji prasowej. Podano też datę, kiedy zostanie uruchomiony pierwszy punkt szczepień powszechnych.

Jest informacja, kiedy zostanie uruchomiony pierwszy punkt szczepień powszechnych w Polsce
Autor: Getty Images

Minister Michał Dworczyk przypomniał, że 12 kwietnia rozpoczęła się rejestracja dla pacjentów urodzonych w 1962 roku. Od 13 kwietnia osoby w wieku 58 lat mogą zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. Jak przekazał szef KPRM, „przez ten czas z tych dwóch roczników zapisały się ponad 153 tys. osób”.

- Musimy tworzyć siatkę punktów szczepień, która będzie odpowiadała rzeczywistym potrzebom – powiedział Michał Dworczyk. - Jeżeli ktoś chce się zapisać na szczepienie na przykład w Warszawie, to może się zarejestrować nawet na dziś wieczór, bo tam jest dużo punktów szczepień, ale są miasta, gdzie wygląda to zupełnie inaczej, na przykład w Legnicy – dodał.

Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, „19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych”. - Chcemy, by do końca sierpnia każdy zainteresowany Polak mógł przyjąć przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki - oznajmil. 

Minister powiedział też, że „jest wiele punktów szczepień, które są gotowe rozpocząć szczepienia w formule drive thru." -  Szczepienia rozpoczną się 15 kwietnia - podkreślił Michał Dworczyk. 

Punkty szczepień w Polsce

Podczas konferencji prasowej głos zabrał prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, który zaznaczył, że „mamy ogromny potencjał punktów szczepień w Polsce”. Dodał też, że NFZ przygotował mapę potrzeb poszczepiennych. Przy ich tworzeniu, jak powiedział Filio Nowak, brane jest pod uwagę założenie, że zaszczepi się 100 proc. mieszkańców. - Przyjmujemy, że jeżeli w maju rozpoczniemy masowe szczepienia w punktach szczepień, to potrzebujemy 19 tygodni, żeby pierwszą dawką wyszczepić wszystkich zainteresowanych, czyli do końca sierpnia – dodał.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?