Jeśli lubisz gorącą kawę, musisz uważać. Wykazano, że ma związek z rozwojem raka
Mamy złą wiadomość dla smakoszy gorącej kawy. Nowe badanie wykazało, że spożywanie gorących napojów ma wpływ na rozwój nowotworu. Osoby, które preferują napary w takiej postaci, mają kilkukrotnie większe ryzyko zachorowania. Ale tylko w przypadku jednego nowotworu.
Rak przełyku nieco częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Do najczęstszych symptomów wskazujących na rozwój tego nowotworu zalicza się kaszel, chrypkę, trudności z połykaniem, bóle gardła i utratę masy ciała. Głównymi czynnikami ryzyka raka przełyku są palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Teraz naukowcy ostrzegają, że szanse zachorowania wzrastają, gdy pije się gorące napoje.
Kawa a rak
W analizach wykorzystano dane ponad 500 tys. osób z Wielkiej Brytanii. Okazało się, że spożywanie gorącej kawy nie zwiększa ryzyka nowotworów z jednym wyjątkiem. Inaczej jest w przypadku raka przełyku.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Clinical Nutrition i wynika z niego, że osoby, które częściej piją kawę, mają kilkukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka przełyku niż osoby niepijące tego napoju. W analizach naukowcy skupili się także na tym, jaką kawę uczestnicy badania lubią pić najbardziej.
Okazało się, że osoby, które wolą letni napar, są zagrożone 2,7 razy bardziej niż osoby niepijące. Z kolei ci, którzy preferują gorącą kawę, zwiększają ryzyko zachorowania aż 5,5-krotnie. A osoby pijące bardzo gorącą kawę miały 4,1 razy większe ryzyko rozwoju raka przełyku.
Zespół badaczy nie zdołał zebrać danych dt. ilości spożywanej kawy przez daną osobę, więc nie jest w stanie stwierdzić, czy ilość wypijanego napoju wiąże się z większym ryzykiem. Autor badania dr Stephen Burgess wyjaśnia: "Istnieją dowody na przyczynowy wpływ kawy na wzrost raka przełyku, nawet u osób, które same zgłaszały preferencje dotyczące ciepłych napojów".
Jednak specjaliści podkreślają, że ich odkrycie wzmacniają dowody na to, że kawa ma neutralny wpływ na ryzyko zachorowań na raka. Dr Burgess tłumaczy: "Myślę, że ogólnie to dobra wiadomość dla osób pijących kawę, że tak naprawdę kawa nie była związana z większością form raka, a na pewno z najczęstszymi formami raka".
Winny "uraz termiczny"
Naukowcy podkreślają, że chociaż kawa nie zwiększa ryzyka innych nowotwór, najbardziej prawdopodobną przyczyną korelacji między spożywanymi napojami a rakiem przełyku jest "uraz termiczny". W opinii specjalistów to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie. Ciepło gorącego napoju uszkadza gardło, a to zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu. Podobnie jest w przypadku ciepłych posiłków.
Eksperci zalecają, by zwracać uwagę na temperaturę spożywanych napojów. Wystarczy unikać picia kawy w zbyt wysokiej temperaturze. Dr Burgess dodaje: "Jeśli czujesz, że twoje gardło jest uszkodzone, to jest to coś, czego warto być świadomym".
Polecany artykuł: