Odeszła legenda polskiej piosenki. Jerzy Połomski nie żyje, miał 89 lat

2022-11-14 20:28

Zmarł Jerzy Połomski - przekazała Polska Agencja Prasowa powołując się na menadżerkę artysty Violettę Lewandowską. Wokalista znany był z kultowych hitów, jak m.in. "Bo z dziewczynami" czy "Cała sala śpiewa z nami". Miał 89 lat.

Jerzy Połomski nie żyje
Autor: PIOTR KOWALCZYK / SE / EAST NEWS Jerzy Połomski nie żyje

Jerzy Połomski zmarł dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie.

Jerzy Połomski nie żyje. "Niezwykły artysta, niezwykły człowiek"

- Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury - podkreśliła w rozmowie z PAP menadżerka artysty Violetta Lewandowska.

Ile lat miał Jerzy Połomski?

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu. Odszedł mając 89 lat. Co ciekawe, na świat przyszedł jako Jerzy Pająk. Jerzy pragnął studiować architekturę, jednak jego starania poszły na marne. Z przypadku trafił na Wydział Estradowy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i w ten sposób rozpoczął przygodę ze sceną.

Dlaczego Jerzy zmienił nazwisko?

Zmianę nazwiska z "Pająk" na "Połomski" doradził Jerzemu jeden z wykładowców. Ten sam wykładowca doradził mu, aby zamiast aktorstwu poświęcił się muzyce. Jerzy Połomski jako aktor zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Buffo.

Poradnik Zdrowie: demencja

Na co chorował Jerzy Połomski?

Już jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że Jerzy Połomski ma coraz większe kłopoty ze zdrowiem. Artysta miał poważne problemy z pamięcią i ze słuchem. Potrzebował całodobowej opieki.

- Ma kłopoty z pamięcią. Niestety konieczna jest opieka lekarska i pielęgniarska całodobowa. Właśnie dlatego jest w Skolimowie. On sobie sam wybrał Dom Artysty. On tam chciał być. Ludzie widzą go jako osobę 30-letnią, a on ma prawie 90 lat. To jest po prostu starszy człowiek, który potrzebuje spokoju, ciszy. Występował ponad 60 lat na scenie. Teraz jest w najlepszych rękach - wyjaśniała w rozmowie z Plejadą opiekunka Jerzego Połomskiego.

Jerzy Połomski sam zaplanował swój pogrzeb

W czasie pandemii wokaliście coraz bardziej doskwierała samotność. Z tego powodu podjął decyzję o zamieszkaniu w Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. Artysta sam zaplanował swój pogrzeb na Cmentarzu Powązkowskim, od lat miał tam wykupione miejsce.