Jego spożycie zwiększa ryzyko udaru nawet u 20-latków. "Powoduje śmierć i poważne kalectwo"
Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Neurology", osoby pomiędzy 20 a 30 r.ż., które piją umiarkowane lub duże ilości alkoholu, mogą być bardziej narażone na udar w młodym wieku. Przeanalizowano dane pochodzące od 1,5 miliona osób.

Udar mózgu dotyczy coraz młodszych, jeśli piją umiarkowane lub duże ilości alkoholu. Naukowcy odnotowują najwyższy wskaźnik udaru mózgu wśród młodych dorosłych w ciągu ostatnich kilku dekad, który w ich przypadku powoduje śmierć lub poważne kalectwo.
"Gdybyśmy mogli zapobiegać udarowi u młodych dorosłych poprzez zmniejszenie spożycia alkoholu, mogłoby to mieć znaczący wpływ na zdrowie jednostek i ogólne zmniejszenie ilości występowania udarów w społeczeństwie” - powiedział Eue-Keun Choi, autor badania z Uniwersytetu Narodowego w Seulu.
Alkohol zwiększa ryzyko udaru u młodych dorosłych
W badaniu przyjrzano się zapisom z koreańskiej narodowej bazy danych zdrowia osób w wieku 20 i 30 lat, które przeszły cztery coroczne badania zdrowotne, podczas których pytano ich o ilość spożycia alkoholu.
Przeanalizowano dane ponad 1,5 miliona osób, z których aż 3153 osób doświadczyło udaru mózgu w trakcie sześcioletniego trwania badania.
Osoby pijące umiarkowanie (1 drink dziennie) lub intensywnie przez okres dwóch lat lub więcej, były o około 20 proc. bardziej narażone na udar niż osoby pijące mało lub niepijące alkoholu w ogóle.
Im więcej lat umiarkowanego lub intensywnego picia, tym większe ryzyko udaru mózgu. Naukowcy uwzględnili inne czynniki, które mogą wpływać na to ryzyko, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i wskaźnik masy ciała (BMI).
Czytaj też: Nie tylko kaszel powinien cię zaniepokoić. 6 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli palisz
Jak zmniejszyć ryzyko udaru?
Autorzy badania podkreślają, że w ponad 90 proc. przypadków, czynniki ryzyka udaru są modyfikowalne. W tym konkretnym przypadku chodzi o zmniejszenia spożycia alkoholu w społeczeństwie.
Badanie miało swoje ograniczenia. Uwzględniono bowiem jedynie wyniki zdrowotne Koreańczyków, w związku z czym naukowcy nie wiedzą, jakie wyniki osiągnęłyby osoby z innych grup etnicznych. Osoby biorące udział w badaniu wypełniały ankiety dotyczące spożycia alkoholu samodzielnie, więc nie ma pewności, czy były one klarowne.
Kalkulator BMI
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.