Jego spożycie zwiększa ryzyko udaru nawet u 20-latków. "Powoduje śmierć i poważne kalectwo"

2022-11-09 7:35

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Neurology", osoby pomiędzy 20 a 30 r.ż., które piją umiarkowane lub duże ilości alkoholu, mogą być bardziej narażone na udar w młodym wieku. Przeanalizowano dane pochodzące od 1,5 miliona osób.

Jego spożycie zwiększa ryzyko udaru nawet u 20-latków. Powoduje śmierć i poważne kalectwo
Autor: Getty Images Jego spożycie zwiększa ryzyko udaru nawet u 20-latków. "Powoduje śmierć i poważne kalectwo"

Udar mózgu dotyczy coraz młodszych, jeśli piją umiarkowane lub duże ilości alkoholu. Naukowcy odnotowują najwyższy wskaźnik udaru mózgu wśród młodych dorosłych w ciągu ostatnich kilku dekad, który w ich przypadku powoduje śmierć lub poważne kalectwo. 

"Gdybyśmy mogli zapobiegać udarowi u młodych dorosłych poprzez zmniejszenie spożycia alkoholu, mogłoby to mieć znaczący wpływ na zdrowie jednostek i ogólne zmniejszenie ilości występowania udarów w społeczeństwie” - powiedział Eue-Keun Choi, autor badania z Uniwersytetu Narodowego w Seulu.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Alkohol zwiększa ryzyko udaru u młodych dorosłych

W badaniu przyjrzano się zapisom z koreańskiej narodowej bazy danych zdrowia osób w wieku 20 i 30 lat, które przeszły cztery coroczne badania zdrowotne, podczas których pytano ich o ilość spożycia alkoholu. 

Przeanalizowano dane ponad 1,5 miliona osób, z których aż 3153 osób doświadczyło udaru mózgu w trakcie sześcioletniego trwania badania.

Osoby pijące umiarkowanie (1 drink dziennie) lub intensywnie przez okres dwóch lat lub więcej, były o około 20 proc. bardziej narażone na udar niż osoby pijące mało lub niepijące alkoholu w ogóle. 

Im więcej lat umiarkowanego lub intensywnego picia, tym większe ryzyko udaru mózgu. Naukowcy uwzględnili inne czynniki, które mogą wpływać na to ryzyko, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i wskaźnik masy ciała (BMI).

Czytaj też: Nie tylko kaszel powinien cię zaniepokoić. 6 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli palisz

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Autorzy badania podkreślają, że w ponad 90 proc. przypadków, czynniki ryzyka udaru są modyfikowalne. W tym konkretnym przypadku chodzi o zmniejszenia spożycia alkoholu w społeczeństwie. 

Badanie miało swoje ograniczenia. Uwzględniono bowiem jedynie wyniki zdrowotne Koreańczyków, w związku z czym naukowcy nie wiedzą, jakie wyniki osiągnęłyby osoby z innych grup etnicznych. Osoby biorące udział w badaniu wypełniały ankiety dotyczące spożycia alkoholu samodzielnie, więc nie ma pewności, czy były one klarowne.

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.