Jedz to na śniadanie. Szybciej pozbędziesz się tłuszczu z brzucha
Jajka na miękko, sadzone, w koszulce czy jajecznica są jednymi z najbardziej popularnych pomysłów na śniadanie. Nic w tym dziwnego. Są nie tylko smaczne i pożywne, ale także zawierają w sobie duże ilości składników odżywczych. Co więcej, niedawno dowiedziono, że także pomagają schudnąć.
Czy jajka są dobre na odchudzanie?
Jajka zawierają w sobie duże ilości składników odżywczych, m.in.:
- wzorcowe białko,
- antyoksydanty
- przyzwoite ilości witamin D, E, K, B6,
- wapń
- cynk.
Jajka to zdrowy i pełnowartościowy produkt, który niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia, np. poprawia pamięć i koncentrację, a także - co wykazały niedawne badania - przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej i zmniejsza uczucie głodu.
Ile jajek można zjeść na diecie odchudzającej?
Dietetyczka Isabela Ramos z My Health Checked podkreśla, że jajka przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej i zmniejszają uczucie głodu na wiele godzin.
– Jajka są bogate w białko, które syci i pomaga regulować poziom cukru we krwi, co jest szczególne korzystne dla utraty wagi. Ich spożycie może również obniżyć poziom greliny odpowiedzialnej za uczucie głodu – wyjaśnia.
Jeśli zaczniemy dzień od zjedzenia dwóch jajek, to zmniejszymy apetyt na resztę dnia. W rezultacie spożyjemy mniej kalorii niż zwykle i nie będziemy też odczuwać potrzeby podjadania między posiłkami.
Czy można jeść jajka przy odchudzaniu?
Jajko jest też określane potocznie "zabójcą tłuszczu" i nieodzownym składnikiem diety na redukcję masy ciała. W żółtku znajduje się też witamina B12, która jest niezwykle pomocna w walce o szczupłą sylwetkę. Dietetyczka zwraca uwagę, że jajka są zdrowe i warto je jeść, ale w tym wszystkim należy jednak zachować umiar.
– Zaleca się spożywanie od jednego do dwóch jajek w ciągu dnia. To bezpieczna dawka, która pozytywnie wpłynie na organizm – wskazuje Isabela Ramos.
Zdaniem ekspertki kluczowym aspektem w odchudzaniu jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, a nie spożywanie pojedynczych produktów. – Utratę wagi najłatwiej osiągnąć poprzez przestrzeganie zasad diety z deficytem kalorycznym, w której pobór energii jest niższy niż wydatkowana energia. Wchodzą tu w grę podstawowe zasady matematyki – podsumowała.