Jedno piwo dziennie wcale nie takie złe? Odkryto, że może mieć pewne korzyści

2022-06-17 13:48

Ten napój alkoholowy może pozytywnie wpływać na zdrowie. Badanie pilotażowe przeprowadzone na grupie mężczyzn, którzy codziennie przez miesiąc pili piwo, wykazało, że ten trunek pozytywnie oddziałuje na mikrobiotę jelitową. Co ustalili naukowcy?

piwo
Autor: Getty Images

W naszych jelitach znajdują się miliony mikroorganizmów, które wpływają na samopoczucie i odporność gospodarza. Badania wykazują, że im więcej rodzajów bakterii w naszych jelitach, tym mniejsze ryzyko chorób przewlekłych takich jak cukrzyca i choroby serca. Piwo z kolei zawiera dobre dla zdrowia polifenole oraz mikroorganizmy, które powstają w wyniku fermentacji tego napoju. Dziennym spożyciem piwa zajęli się portugalscy naukowcy, którzy sprawdzili, jak regularne picie, wpływa na zdrowie mężczyzn.

W formie 24: oczyszczanie jelita grubego

Piwo pozytywnie wpływ na mikrobiotę jelitową

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się piwa bezalkoholowe. Badanie pilotażowe opublikowane w czasopiśmie Journal of Agricultural and Food Chemistry wykazało, że piwo może pozytywnie wpływać na mikrobiotę jelitową u mężczyzn. Niezależnie od tego, czy spożywali oni piwo bezalkoholowe, czy z alkoholem.

Okazuje się, że ten napój alkoholowy bardziej różnicuje zestaw drobnoustrojów jelitowych, co wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na wiele chorób.

Jak dotąd nie przeprowadzono zbyt wielu badań sprawdzających wpływ picia piwa na zdrowie. Jedno z nich wykazało, że piwo alkoholowe typu lager spożywane przez 30 dni rzeczywiście wpływa na różnorodność mikrobiomu jelitowego u badanych.

Badanie zostało przeprowadzone w podwójnie ślepej próbie, czyli w sytuacji, w której ani badacz, ani badany nie wiedział, z jakim produktem ma do czynienia. Analizy obejmowały 19 zdrowych mężczyzn, którzy codzienne przez miesiąc spożywali jedną butelkę napoju alkoholowego. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – jedna spożywała piwo bez alkoholu, drugie z alkoholem.

Pod koniec miesięcznego eksperymentu okazało się, że waga uczestników, markery ważne dla zdrowia serca i metabolizmu, a także wskaźniki masy ciała nie zmieniły się. Naukowcy zauważyli jednak, że obie grupy uczestników miały większą różnorodność bakterii w mikrobiomie jelitowym i wyższy poziom fosfatazy alkalicznej w kale, co świadczy o poprawie stanu jelit.

Jakie piwo wybrać?

Eksperci podkreślają, że choć wyniki tej analizy mogą różnić się od wcześniejszych rezultatów ze względu na różne projekty prób i społeczności uczestników, można stwierdzić, iż spożywanie jednej butelki piwa, niezależnie od zawartości alkoholu, korzystanie wpływa na zdrowie jelit u mężczyzn. Mimo to zalecają, by wybierać zdrowszy odpowiednik, czyli piwo bezalkoholowe.

Pamiętaj, że nadużywanie alkoholu może spowodować poważne choroby takie jak alkoholowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, a także przyczyniać się do problemów ze snem, zwiększać ciśnienie krwi i sprzyjać chorobom układu krążenia.