Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Cierpiał na poważną chorobę neurologiczną

2024-05-21 14:03

Jan A.P. Kaczmarek był polskim, wybitnym kompozytorem muzyki filmowej. Żona artysty poinformowała o jego śmierci. W grudniu ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że muzyk jest w ciężkim stanie, a rodzina przeżywa dramat, widząc, jak cierpi. Wszystko za sprawą poważnej choroby neurologicznej.

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Cierpiał na poważną chorobę neurologiczną
Autor: Fot. MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS

Polski kompozytor, Jan A.P. Kaczmarek był ceniony na całym świecie. W 2005 roku otrzymał Oskara za muzykę do filmu “Marzyciel”, gdzie jedną z głównych ról grał Johny Depp. Niestety po raz kolejny przekonujemy się o tym, że choroba może dotknąć każdego, a neurologiczne schorzenia wciąż stanowią medyczną zagadkę i mogą przysporzyć dużo cierpienia.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do neurologa?

Jan A.P. Kaczmarek. Choroba zabrała wybitnego artystę

Dziś, 21 maja żona Jana A.P. Kaczmarka poinformowała, że artysta umarł po długiej i ciężkiej chorobie. Zaznaczyła, że do samego końca walczył, mając nadzieję na odzyskanie zdrowia, a ona czuwała przy nim cały czas. Podkreśla, że kompozytor zmarł otoczony miłością. 

Niepokojące wieści na temat stanu zdrowia Jana A.P. Kaczmarka pojawiły się już na początku ubiegłego roku. Artysta trafił do szpitala, a świat obiegła informacja na temat diagnozy. Okazało się, że Kaczmarek cierpi na MSA, czyli poważne schorzenie o podłożu neurologicznym. Początkowo jego stan zdrowia nie zapowiadał tragedii, kompozytor samodzielnie się poruszał, ale jakiś czas później mocno podupadł na zdrowiu. 

Rodzina pragnęła mu pomóc, jak potrafiła najlepiej, ale jak to bywa w przypadku chorób neurologicznych, nie ma na nie leku, można jedynie spowolnić ich rozwój, poprawić komfort życia. Podczas wywiadu z portalem “Fakt”, córka Kaczmarka wyznała, że patrzenie na cierpienie ojca i jego nierówną walkę z chorobą było horrorem dla całej rodziny. 

MSA - co to za choroba i jakie są jej objawy?

MSA to skrót od angielskiego sformułowania multiple system atrophy. W tłumaczeniu na język polski oznacza zanik wieloukładowy. Jak wskazuje Mayo Clinic, specjaliści wyróżniają dwa typu choroby, a mianowicie parkinsonowską i móżdżkową. Rodzaj zależy od objawów, jakie dotykają pacjenta. 

Typ parkinsonowski występuje znacznie częściej niż wspomniana druga odmiana choroby. Objawy tego neurologicznego schorzenia są następujące:

Rodzaj móżdżkowy charakteryzuje się takimi objawami jak:

  • zaburzenia ruchu i koordynacji,
  • zaburzenia widzenia,
  • trudności w połykaniu,
  • niewyraźna mowa.

U chorych w miarę rozwoju MSA obserwuje się również niedociśnienie ortostatyczne, które przyczynia się do omdleń czy zwrotów głowy. To nie jedyny problem. Pacjenci borykają się z zaburzeniami oddychania, a nawet utratą kontroli nad pęcherzem. Pojawiają się problemy sercowo-naczyniowe. 

Choć specjaliści wskazują, że od momentu wystąpienia pierwszych objawów można przeżyć nawet 10 lat, to jednak przebieg ma charakter mocno indywidualny i pacjent może umrzeć znacznie wcześniej. Śmierć jest często spowodowana problemami z oddychaniem, infekcjami lub zatorowością płucną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki