jakszczepic.pl - generator indywidualnych kalendarzy szczepień dla dzieci

2019-04-02 12:18 Materiały prasowe

Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli innowacyjną aplikację pomagającą opracować indywidualny kalendarz szczepień dziecka. Jest to pierwsze takie narzędzie w Europie, które umożliwia automatyczne stworzenie spersonalizowanego harmonogramu wizyt szczepiennych, uwzględniającego dotychczasową historię szczepień oraz preferencje rodziców.

Aplikacja jakszczepic.pl jest reakcją na coraz gorszą wyszczepialność populacji oraz wzrost zapadalności na choroby, którym można zapobiegać. Badania przeprowadzone przez CDC pokazują, że zaledwie 9% dzieci jest szczepionych w całości w rekomendowanych terminach. W pozostałych przypadkach konieczne jest tworzenie indywidualnego kalendarza szczepień, aby osiągnąć pełne uodpornienie. W obecnych warunkach nie jest to możliwe w każdej sytuacji, ponieważ ręczne stworzenie takiego kalendarza przez lekarza jest czasochłonne, co skutkuje skróceniem i tak już ograniczonego czasu wizyty.

W odpowiedzi na ten problem powstała aplikacja jakszczepic.pl, która przeznaczona jest zarówno dla lekarzy, jak i rodziców. Jej działanie opiera się na innowacyjnym, specjalnie stworzonym algorytmie, który uwzględnia najnowsze wytyczne, specyfikacje preparatów oraz międzynarodowe rekomendacje. Oficjalna premiera narzędzia miała miejsce 11. marca 2019. Od tego czasu nasi użytkownicy wygenerowali już ponad 1000 indywidualnych kalendarzy szczepień.

Warto wiedzieć

Aplikacja jakszczepic.pl została objęta patronatem przez Polskie Towarzystwo Wakcynologii, Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie epidemiologii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych. Jest ona projektem niekomercyjnym i niefinansowanym z zewnętrznych źródeł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE