Jak wykorzystać skrzyp polny? Zbierz go teraz, póki rośnie gdzie popadnie

2024-06-23 11:19

Niby wiemy, że skrzyp polny dobrze działa na włosy, ale bardziej znamy go z reklam i szukamy w formie suplementów. Jednak warto pamiętać, że w przypadku ziołowych produktów dużo lepszym rozwiązaniem będzie sięganie do źródła. Przykładem jest skrzyp polny, który rośnie teraz niemal wszędzie, więc warto zadbać o zapasy.

Jak wykorzystać skrzyp polny? Zbierz go teraz, póki rośnie gdzie popadnie
Autor: Fot. redakcja

Spacerując w niewielkiej miejscowości, zauważyłam, że właśnie teraz skrzyp polny rośnie niemal w każdym rowie czy na łąkach. Można go spotkać także przy drogach i chodnikach, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szukanie dzikich miejsc, z dala od spalin, zgromadzić zapasy i wykorzystać w dowolnym momencie.

Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

Na co pomaga skrzyp polny? Długa lista korzyści

Skrzyp polny, czyli Equisetum arvense to bardzo popularna w Polsce roślina, która rośnie dziko na łąkach, torfowiskach, czy skarpach. Jednym słowem można ją spotkać dosłownie wszędzie i choć wielu z nas traktuje ją jako chwast, to od wieków znane są prozdrowotne właściwości tej rośliny.

Pierwszą, bardzo ważną kwestią jest to, że naukowcom udało się wykryć trzy różne silne antyoksydanty zawarte w skrzypie, które wykazywały zdolność wychwytywania wolnych rodników. To z kolei sprawia, że niepozorna roślina może spowalniać procesy starzenia i zapobiegać występowaniu nowotworów.

Ponadto obecność flawonoidów sprawia, że zwiększa się objętość moczu, co sprawia, że łatwiej pozbyć się nagromadzonego kwasu moczowego. To dobra wiadomość dla osób borykających się z dną moczanową lub chorobami stawów. Poza tym moczopędne działanie skrzypu pozwala usunąć nadmiar nagromadzonej wody, co sprzyja chęci uzyskania wąskiej talli oraz redukuje obrzęki.

Poza tym skrzyp warto także pić wieczorem po ciężkim dniu, pełnym stresu i silnych emocji. A to dlatego, że działa uspokajająco. Roślina ta może sprawdzić się w przypadku występowania obfitych miesiączek, żylaków odbytu, czy krwotoków z nosa. 

Skrzyp na urodę? Nie tylko na włosy

Głównym zastosowaniem skrzypu, a z pewnością najpopularniejszym, jest poprawa kondycji włosów. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ ta dziko rosnąca roślina jest bogactwem krzemu, czyli składnika ważnego dla skóry głowy i wyrastających z niej włosów.

Krzemionka, to nieorganiczny związek chemiczny, który jest budulcem dla skóry, włosów i paznokci. Poza tym cechuje się wysoką przyswajalnością, a zatem nasz organizm może wiele zyskać, kiedy sięgamy po skrzyp polny. 

Stosując płukanki, czy pijąc herbatkę ze skrzypu, wzmacniamy włosy, zapobiegamy ich wypadaniu i przyspieszmy porost. Przeciwzapalne działanie skrzypu przyspiesza proces gojenia ran, a przeciwbakteryjne właściwości wspomagają walkę z trądzikiem. Wspomniana obecność krzemionki również przyczynia się do poprawy kondycji tłustej i mieszanej skóry z wypryskami na twarzy oraz w przypadku cery naczynkowej.

Podsumowując, skrzyp polny można wykorzystać na kilka sposobów. Po pierwsze świetnie się sprawdzi w formie naparu, po drugie warto przygotować z niego hydrolat ziołowy i przemywać skórę. A po trzecie można płukać nim włosy, wystarczy wcześniej zalać go wrzątkiem i odstawić na 20 minut. Następnie rozrzedzić z wodą i spłukać umyte włosy.

Kto nie może pić skrzypu i czy wolno pić go codziennie?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że skrzyp, tak jak inne preparaty pochodzenia naturalnego mają określone działanie. Dlatego jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki, należy wcześniej zapytać lekarza prowadzącego, czy picie skrzypu nie przyczyni się, do zaburzenia działania danego preparatu. 

Przypominamy, że w połączeniu z lekiem może dojść do chemicznych interakcji, które z kolei mogą wpływać na działanie leku. Kolejna grupa, która nie powinna pić skrzypu polnego to kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Ostrożność powinny zachować także osoby borykające się z chorobami nerek.

Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań, to skrzyp polny z powodzeniem można pić codziennie. Niemniej warto sięgać po zioła naprzemiennie, świetnie sprawdzi się zatem suszona pokrzywa o podobnych właściwościach.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki