Jak rzucić palenie? W końcu znamy najskuteczniejszy sposób

2021-10-13 12:53

Naukowcy twierdzą, że dzięki nikotynowej terapii zastępczej (NTZ) i antynikotynowej terapii z zastosowaniem warenikliny można skutecznie rzucić palenie tytoniu. Oto wniosek płynący z najnowszych badań.

Palenie papierosów jest przyczyną przedwczesnej śmierci oraz jedną z przyczyn chorób serca i udaru mózgu. Z tego też powodu grupa naukowców z University of Bristol w Wielkiej Brytanii przeprowadziła analizę, podczas której zbadano bezpieczeństwo papierosów elektronicznych (inaczej e-papierosów) oraz skuteczność leków wspomagających rzucanie palenia (m.in. warenikliny, bupropionu).

W poprzednich badaniach pojawiły się obawy dotyczące stosowania e-papierosów. Szczególnie po tym, jak w Stanach Zjednoczonych odnotowano wiele przypadków ciężkiego uszkodzenia płuc związanego ze stosowaniem papierosów elektronicznych, które zawierały tetrahydrokannabion (tzw. THC – związek chemiczny z grupy kannabinoidów). Głównie pochodziły one z nieformalnych źródeł, m.in. od sprzedawców internetowych.

Poradnik Zdrowie: Palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Bezpieczne metody rzucania palenia

Uczeni przejrzeli 718 badań pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa używania e-papierosów oraz leków na rzucenie palenia. Według nich w odstawieniu nikotyny mogą skutecznie pomóc terapie takie jak: monoterapia z zastosowaniem warenikliny (lekiem ułatwiającym zaprzestanie palenia tytoniu) albo nikotynowa terapia zastępcza wspomagana też warenikliną.

Jeśli chodzi o bupropion, to też okazał się pomocny w zerwaniu z nałogiem, ale… jego stosowanie wiązało się ze zwiększeniem ryzyka występowania działań niepożądanych. Niby e-papierosy mogą też być skuteczne w rzuceniu tego nałogu, ale potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia ich bezpieczeństwa.

Główna autorka badania dr Kyla Thomas przekazała, że warto przeprowadzić kolejne badania nad skutecznością leczenia farmakologicznego w połączeniu z psychoterapią.

Wyniki zostały opublikowane na łamach „Addiction”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.