Jak mrozić truskawki? To proste, jeśli znasz te triki!

2020-06-24 11:09 Monika Ochnik

Wraz z końcem sezonu na truskawki warto pomyśleć o ich zamrożeniu - dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich niesamowitym smakiem również w środku zimy. Jak mrozić truskawki, aby przetrwały w idealnym stanie do zimy? Poznaj kilka sprawdzonych trików.

Jak mrozić truskawki? Poznaj kilka sprawdzonych trików
Autor: Getty Images

O właściwościach smakowych i zdrowotnych truskawek chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Truskawki mają liczne właściwości zdrowotne i mnóstwo wartości odżywczych, a jednocześnie mają niewiele kalorii (w 100 g mają zaledwie 32 kcal). Są też bogatym źródłem witaminy C - jedna szklanka tych owoców zawiera 82 mg witaminy C, co stanowi 120% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę u osób dorosłych.

Dlaczego zatem nie zamrozić ich latem, by cieszyć się pysznymi deserami czy daniami z truskawkami w środku zimy?

Spis treści

  1. Truskawki - właściwości zdrowotne
  2. Dlaczego warto mrozić truskawki?
  3. Jak mrozić truskawki? Instrukcja krok po kroku

Truskawki - właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotnych truskawek jest bardzo wiele. Oto najważniejsze z nich:

Ze względu na dużą zawartość witamin owoce te powinny być wybierane przez osoby cierpiące na anemię oraz schorzenia związane z niedoborem witamin.

Co ciekawe, europejscy naukowcy ustalili, że spożywanie truskawek chroni błonę śluzową żołądka przed uszkodzeniami wywołanymi alkoholem. Może dlatego są tak chętnie serwowane razem z szampanem?

Dlaczego warto mrozić truskawki?

Truskawki idealnie nadają się też na wszelkiego rodzaju przetwory: kompoty, dżemy, konfitury, marmolady. Ale bardzo dobrym sposobem ich konserwacji jest też mrożenie. Uważa się, że mrożenie warzyw i owoców jest najlepszym sposobem, by zapobiec utracie przez nie witamin i składników mineralnych. Naukowcy wyliczyli, że straty składników odżywczych w procesie mrożenia wynoszą:

Kluczowe podczas mrożenia jest to, by owoce były jak najświeższe, bo wtedy mamy pewność, że nie straciły jeszcze swoich wartości odżywczych.

Co ważne, wszelkie mrożone owoce powinniśmy przechowywać w zamrażarce do 6 miesięcy.

Jak mrozić truskawki? Instrukcja krok po kroku

Przy mrożeniu truskawek najważniejsze jest to, by wybierać jedynie świeże, ładnie wyglądające egzemplarze. W nadpsutych owocach mogą się później rozwijać groźne dla naszego zdrowia bakterie, które potrafią przetrwać w minusowej temperaturze.

Jeśli już zrobimy selekcję truskawek, wykonujemy klika prostych kroków:

1. Myjemy dokładnie owoce - każdy z osobna pod bieżącą wodą.

2. Usuwamy szypułki.

3. Pozwalamy truskawkom przeschnąć. W tym celu można rozłożyć je w odstępach np. na ręczniku papierowym. Mokre truskawki zlepiałyby się ze sobą i tworzyły trudne do rozbicia bryłki.

4. Przekładamy suche truskawki do pojemniczków, które nadają się do mrożenia, lub specjalnych woreczków zamykanych na suwak. Warto je najpierw podpisać, by mieć pewność, w którym sezonie mrozimy truskawki.

Tak przygotowane truskawki nadają się już do mrożenia. Jeśli wykonamy te wszystkie kroki, będziemy mieli pewność, że truskawki przetrwają do zimy w idealnym stanie.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE