Jak kochają Polacy? Nowy raport odsłania prawdę o naszych związkach

2025-05-22 14:09

Czy wierzymy jeszcze w miłość na całe życie? Jak radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami w relacjach? I co naprawdę nas łączy – a co dzieli? Najnowszy raport „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz”, przygotowany na zlecenie Gedeon Richter rzuca światło na złożony obraz naszych związków, ukazując zarówno ich siłę, jak i najbardziej wrażliwe punkty

Jak kochają Polacy? Nowy raport odsłania prawdę o naszych związkach
Autor: Getty Images

Polacy nadal wierzą w miłość na całe życie

Romantyzm nie wychodzi z mody – aż 83% dorosłych Polek i Polaków w związkach wciąż wierzy, że relacja na całe życie jest możliwa. Głównym powodem, dla którego się łączymy, pozostaje właśnie miłość (60%). Choć współczesny świat sprzyja zmianom, statystyki pokazują, że jesteśmy narodem trwającym w relacjach: średni czas trwania związku to aż 19 lat.

Co piąta osoba spędziła z jednym partnerem ponad trzy dekady, a połowa par z 20–29-letnim stażem nigdy nie była wcześniej w innej relacji. Stabilność sprzyja zadowoleniu – wśród tych z długim stażem aż 97% to małżeństwa, a ich średni poziom zadowolenia z życia to imponujące 7,9/10.

Fundamenty nie do ruszenia i zmieniające się priorytety

Co jest podstawą idealnej relacji? Bez wątpienia szacunek, lojalność i wsparcie. To wartości, które niezmiennie plasują się na szczycie listy priorytetów. Choć wspólne pasje czy poglądy polityczne mają swoje miejsce, to spędzanie czasu razem (65%) i zgodność w kwestii celów życiowych (58%) budują prawdziwą bliskość.

Co ciekawe, na różnych etapach związku, zmieniają się akcenty: młode pary (do 3 lat) skupiają się na fizycznej i emocjonalnej intymności, związki z kilkuletnim stażem szukają wsparcia w codzienności i satysfakcji seksualnej, a te najdłuższe doceniają przede wszystkim lojalność i stabilność.

Katarzyna Niezgoda i Paweł Markiewicz zdradzili przepis na udany związek. Ich odpowiedź was zaskoczy!

Rozmowy: sztuka, którą wciąż doskonalimy

Choć większość z nas (80%) uważa, że potrafi rozmawiać z partnerem, a 76% deklaruje umiejętność rozwiązywania problemów, rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana. Prawie połowa par doświadcza "cichych dni", a 40% woli unikać trudnych tematów.

To pokazuje, że nawet w bliskich relacjach istnieją strefy, do których boimy się zaglądać. Najczęściej kłócimy się o drobiazgi (55%), finanse (25%) i podział obowiązków (24%). Cieszy jednak fakt, że ponad połowa par, które przeszły poważny kryzys, wyszła z niego wzmocniona. Co więcej, terapia par zdobywa uznanie – aż 47% badanych uważa ją za skuteczne narzędzie pomocy.

Zdrowie i intymność: Razem łatwiej i przyjemniej

Związek to nie tylko wsparcie emocjonalne, ale i... prozdrowotne! Aż 80% Polaków uważa, że w parze łatwiej dbać o kondycję. Aktywnie przypominamy sobie o badaniach profilaktycznych (72%) i jesteśmy gotowi do opieki w chorobie (91%). To budujące, choć temat zdrowia psychicznego wciąż pozostaje tabu dla 24% respondentów.

W sferze intymnej Polacy oceniają swoje życie seksualne na 7,4/10. Głównym "przeszkadzaczem" jest zaskakująco często zmęczenie (29%). Mimo że średnio mamy pięciu partnerów seksualnych w życiu, warto podkreślić, że aż 25% badanych było tylko z jedną osobą. Niewierność, choć zjawisko powszechne, dla większości nie ogranicza się tylko do seksu – wirtualna relacja czy pocałunek również mogą być uznane za zdradę.

Cyfrowe pułapki i szanse

W dobie cyfryzacji technologia staje się zarówno błogosławieństwem, jak i wyzwaniem dla związków. Z jednej strony, 72% par uważa, że komunikatory pomagają utrzymać bliskość, zwłaszcza w związkach na odległość. Z drugiej jednak 65% czuje, że ekrany spłycają relacje, a co piąta para kłóci się o media społecznościowe.

Obawy budzi również sztuczna inteligencja – 44% respondentów boi się, że wirtualni partnerzy mogą w przyszłości zastąpić prawdziwe relacje. To pokazuje, że w erze cyfrowej, świadome korzystanie z technologii jest kluczem do utrzymania autentycznych więzi.

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki