Jak długo może żyć człowiek? Obliczono maksymalny możliwy wiek

2021-07-02 8:57

Na świecie żyje prawie pół miliona osób, które dożyły 100 lat. Póki co to niewiele - uważają naukowcy, którzy zbadali, jak długo może żyć człowiek i jakie jest prawdopodobieństwo, że przed końcem 2100 r ktoś dożyje co najmniej 125 lat.

Jak długo może żyć człowiek? Obliczono maksymalny możliwy wiek
Autor: Getty Images

Liczba osób, które na całym świecie dożywają wieku powyżej stu lat rośnie od dziesięcioleci. Znacznie mniej jest jednak "superstulatków", którzy dożywają 110 lat i więcej. Jeanne Calment z Francji, uznana za osobę, która żyła najdłużej na świecie, i której wiek można było oficjalnie potwierdzić, dożyła 122 lat (zmarła w 1997r). Obecnie najstarszym człowiekiem na świecie jest 118 letni Japończyk Kane Tanaka.

Badania nad starzeniem się trwają od dawna i są prowadzone przez wiele ośrodków naukowych. Eksperci od lat dyskutują nad możliwymi przyczynami ograniczenia ludzkiego wieku, wśród których wymieniane są m.in. choroby oraz pogorszenie funkcji życiowych komórek organizmu, co w naturalny sposób ogranicza całkowitą długość życia. Pod lupę brani są również " superstulatkowie" po to, by ocenić, w jaki sposób tak długo utrzymują się przy życiu.

Całkowitej możliwej długości ludzkiego życia postanowili również przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Ich zdaniem liczba osób, które dożywają 110 lat i więcej prawdopodobnie będzie do końca tego wieku powoli rosła. Ale istnieje również "wiek graniczny", którego póki co nie da się pokonać.

Badanie, którego wyniki opublikowano 30 czerwca, wykorzystuje modelowanie statystyczne pozwalające zbadać skrajne długości ludzkiego życia. Jego autorzy, statystycy dr Michael Pearce i prof. Adrian E. Raferty zbadali, jak długo mogą żyć ludzie do roku 2100.

Wykorzystując statystykę bayesowską (metodę wnioskowania, powszechne narzędzie we współczesnej statystyce) badacze oszacowali, że niemal na pewno zostanie pobity obecny rekord świata w długości życia, wynoszący 122 lata. Z dużym prawdopodobieństwem przynajmniej jedna osoba będzie żyła 125-132 lata. 

By obliczyć prawdopodobieństwo dożycia 110 lat i więcej (a także całkowitą możliwą jak dotąd długość życia) badacze skorzystali z najnowszej wersji Międzynarodowej Bazy Danych Długowieczności, opracowanej przez Instytut Badań Demograficznych im. Maxa Plancka. W bazie znajdują się dane superstulatków z USA, Kanady, Japonii i 10 krajów europejskich.

Naukowcy doszli do wniosku, że:

  • niemal na 100 proc. pobity zostanie obecny rekord życia, wynoszący 122 lata i 164 dni
  • istnieje 68 proc. prawdopodobieństwa, że ktoś dożyje wieku 127 lat
  • z prawdopodobieństwem 13 proc. ktoś dożyje 130 lat
  • wyjątkowo nieprawdopodobne jest natomiast to, by w tym stuleciu ktoś dożył 135 lat.
Ćwiczenia na plaży. Jak nie przytyć latem? | ESKA XD - Sportekspertka #26

Czy grozi Ci cukrzyca?

Pytanie 1 z 15
Czy ktoś z twojej najbliższej rodziny (matka, ojciec, siostra, brat) ma cukrzycę?