Ekspert wyjaśnia, ile razy można użyć ręcznika. Tej liczby lepiej nie przekraczać

2023-01-13 16:35

Grzyby, wydzieliny takie jak ślina czy kał, martwe komórki – to wszystko może znajdować się na ręcznikach. Są świetnym środowiskiem dla wielu bakterii, a otoczenie łazienki nie działa pozytywnie na ich świeżość. Znany na całym świecie mikrobiolog wskazuje, jak często należy prać ręczniki. W trosce o swoje zdrowie powinniśmy skorzystać z jego rad.

pranie ręczników
Autor: Getty Images

Nawet spuszczając wodę w toalecie, zwiększamy ryzyko przeniesienia szkodliwych patogenów na całą łazienkę. Wilgotne ręczniki to idealne środowisko dla wielu bakterii, dlatego to właśnie tam często się gromadzą.

Z jednego ręcznika można korzystać nie więcej niż 3 razy

Większość drobnoustrojów na ręcznikach pochodzi z ciała jego użytkownika i nie jest niebezpieczna dla niego, ale dzielenie się ręcznikiem zwiększa ryzyko infekcji oraz pojawienia się zmian skórnych. Choć prawdopodobnie właścicielowi ręcznika patogeny, jakie się na nim znajdują, nie zaszkodzą, po każdym użyciu ich ilość się zwiększa.

Zdaniem mikrobiologa i patologa z New York University School of Medicine Philipa Tierno, jeśli całkowicie wysuszymy ręcznik, możemy z niego skorzystać nie więcej niż 3 razy. Jeśli z kolei wydobywa się z niego zapach, należy wrzucić go do kosza na pranie.

- Tam, gdzie jest zapach, rosną drobnoustroje, więc należy go wyprać – podkreśla ekspert.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do immunologa?

Dlaczego regularne pranie ręczników jest ważne?

Przede wszystkim regularne pranie ręczników zmniejsza wzrost i nagromadzenie się bakterii. Jeśli mamy rany albo trądzik, używając ręcznika, podrażniamy skórę. Nawet niewidoczne gołym okiem pęknięcia skóry grożą dostaniem się do organizmu szkodliwych bakterii, które mogą potęgować problemy skórne i doprowadzić do infekcji.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że bakterie, które wywołują gronkowca, rozprzestrzeniają się właśnie m.in. przez ręczniki. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego ręcznika.

W trosce o swoje zdrowie nie należy korzystać z ręcznika osób, których nie znamy. A jeśli ktoś z domowników jest chory, zawsze powinien korzystać z ręczników przeznaczonych tylko dla niego. Jak wspominał w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie, dr hab. Piotr Rzymski, mikrobiolog, biolog medyczny, wymiana ręczników u chorej osoby powinna odbywać się minimum raz w tygodniu, a idealnie - co trzy dni.