Jajka to prawdziwa "bomba cholesterolu"? Dietetycy nie mają wątpliwości

2023-04-03 12:40

Jajka, choć bardzo zdrowe, mogą negatywnie wpływać na poziom cholesterolu. Ile jajek dziennie można jeść, by sobie nie zaszkodzić? Dietetycy nie mają wątpliwości.

Ile jajek dziennie można zjeść? Dietetycy nie mają wątpliwości
Autor: Getty Images Jedząc jajka, zachowaj umiar. Eksperci tłumaczą, dlaczego.

Zbliżające się święta wielkanocne to czas, w którym na naszych stołach goszczą różne smakołyki. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem świątecznej diety są jajka. Choć jedzenie jajek na Wielkanoc jest stałym elementem tradycji, lepiej nie przesadzać z ich ilością. Dietetycy są zgodni co do tego, ile jaj dziennie powinniśmy jeść, nie tylko od święta.

Jajka – zdrowie w skorupce

Właściwości zdrowotne jajek

Jajka są bardzo dobrym źródłem białka. W jednym, ważącym 56 g jajku, znajduje się aż 7,04 g białka.

Ponadto jaja są dobrym źródłem witamin: witaminy A, E, K, D oraz witamin z grupy B. Wyróżniają się też sporą zawartością minerałów, m. in. magnezu, miedzi, fosforu, sodu, wapnia czy potasu.

W żółtku znajduje się też beta-karoten i luteina, które chronią przed promieniami UV i zapobiegają rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej.

Jajka są też źródłem tłuszczu. Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

W jajkach znajdują się też spore ilości cholesterolu - na 100 g jajek przypada aż 372 mg cholesterolu.

Ile jajek dziennie można jeść?

Zgodnie z zaleceniami Światowe Organizacji Zdrowia, zdrowy człowiek może zjadać średnio maksymalnie 10 jajek tygodniowo.

Natomiast American Heart Association (AHA) zaleca, by jeść 1-2 jajka dziennie. Natomiast osoby, które mają problem z cholesterolem, powinny jeść maksymalnie jedno i najlepiej nie codziennie.

- Jajka należy spożywać, ze względu na ich wartość odżywczą, ale w rozsądnych ilościach, czyli nie więcej niż jedno dziennie - potwierdza prof. Longina Kłosiewicz-Latoszek, ekspertka z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej – Państwowego Zakładu Higieny w rozmowie z PAP.

Greccy naukowcy wykazali w jednym z badań, że jedzenie do 3 jajek tygodniowo zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych o 60 proc. Zmniejsza również ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki