Hiszpania liczy zgony spowodowane upałami. Wkrótce fala gorąca przyjdzie nad Polskę
Rekordowe upały odnotowują regiony Włoch. Ale kulminacyjny moment dopiero nadejdzie za sprawą antycyklonu afrykańskiego. Z kolei w Hiszpanii z powodu upałów zmarło 237 osób w ciągu 5 dni. Przed falami gorąca ostrzega także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Trudna sytuacja w Europie
We Włoszech upały trwają już ponad tydzień. W weekend termometry w niektórych regionach wskazywały 36 stopni Celsjusza. W środę w kraj uderzy tzw. antycyklon afrykański. W sobotę Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie poinformował, że w ciągu 5 dni w Hiszpanii w wyniku wysokich temperatur zmarło 237 osób.
Antycyklon afrykański to zjawisko pogodowe, które przyniesie w niektórych regionach fale upałów. Meteorolodzy zapowiadają 40-stopniowe upały. Szczególnie dotkliwie odczują to dwa regiony - Lombardia i Emilia-Romania. Podobnie będzie w pobliżu popularnych miast takich jak Mediolan, Werona i Turyn.
Eksperci podkreślają, że fala upałów jest zagrożeniem również ze strony lodowców. Dwa tygodnie temu doszło do katastrofy w masywie Marmolada w Dolomitach, gdzie w wyniku oberwania się bloku lodowca, zginęło 11 osób. Meteorolog Mattia Gussoni w rozmowie z dziennikiem "La Stampa” podkreślił, że skutkiem aktualnej tendencji klimatycznej będzie zniknięcie większości włoskich lodowców jeszcze w tym wieku.
Alerty IMGW
Fala upałów dotknie także Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed wysokimi temperaturami. We wtorek alerty drugiego stopnia przed upałem otrzymają mieszkańcy woj. lubuskiego, z wyjątkiem powiatów: wschowskiego, gorzowskiego, Gorzowa Wielkopolskiego, strzelecko-drezdeneckiego oraz międzyrzeckiego.
W środę alerty drugiego stopnia mogą pojawić się na terenie poniższych województw:
- lubuskiego,
- zachodniopomorskiego,
- pomorskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- wielkopolskiego,
- dolnośląskiego (poza powiatami południowymi),
- łódzkiego (poza powiatami wschodnimi).
W czwartek alerty drugiego stopnia mogą zostać wydane dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego i dolnośląskiego (poza powiatami południowymi).
Kto powinien szczególnie uważać?
Eksperci ostrzegają, że największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z ekspozycji na upalne środowisko termiczne występuje dla:
- niemowląt i małych dzieci,
- osób niesamodzielnych oraz w wieku podeszłym,
- rekonwalescentów,
- chorych przewlekle, w szczególności osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę.
Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, powinieneś unikać ekspozycji w terenie otwartym, uzupełniać odpowiednie ilości płynów i unikać zbędnego wysiłku fizycznego.
Polecany artykuł: