Gwiazdor słynnego Papa Dance przebywa w DPS-ie. Pilnie potrzebuje pomocy
Okres świetności zespołu Papa Dance przypada na lata 80. XX wieku. Założycielami kapeli byli Sławomir Wesołowski i Mariusz Zabrodzki. Choć przez lata skład często się zmieniał, to w pamięci wielu fanów z pewnością zapisał się jeden z perkusistów, a mianowicie Tadeusz Łyskawa. Niestety okazuje się, że muzyk ma poważne problemy ze zdrowiem.
Tadeusz Łyskawa wraz z zespołem Papa Dance nagrał cztery płyty, sukcesy osiągał w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. To właśnie on współtworzył pierwszy skład grupy, który zapisał się na kartach muzycznej historii. Niestety w 2022 roku zaczęły się jego problemy zdrowotne, które trwają do dziś. Uruchomiono zbiórkę, by wesprzeć muzyka w leczeniu.
Tadeusz Łyskawa jest ciężko chory. Potrzebne są wielkie pieniądze
W sierpniu 2022 roku Tadeusz Łyskawa przeszedł zawał serca. Niestety w styczniu 2023 roku doznał rozległego niedokrwiennego udaru mózgu. Przez długi czas wymagał hospitalizacji. Pomimo leczenia muzyk wciąż boryka się z niedowładem prawej ręki oraz nogi, zmaga się z głęboką afazją, czyli zaburzeniami mowy oraz padaczką. W związku, z czym uzyskał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Perkusista uczęszcza na rehabilitację, ale wciąż nie odzyskał sprawności, jest w stanie pokonywać krótkie dystanse i tylko przy pomocy trójnogu. Co więcej, wciąż nie porusza ręką. Stąd przyjaciele uruchomili zbiórkę, która pomoże uzyskać środki finansowe w celu opłacenia dodatkowych ćwiczeń.
- W ramach publicznej służby zdrowia z częstotliwością 1 x w tygodniu lub 1 x na dwa tygodnie może skorzystać z 30 min terapii logopedycznej, co jest kroplą w morzu jego potrzeb. Nie przysługują mu świadczenia rehabilitacyjne ruchowe z NFZ i świadczenie pieniężne wspierające dla osób niepełnosprawnych, gdyż od listopada 2023 r. przebywa w DPS-ie. Nie nabył uprawnień do renty, gdyż zabrakło mu 1,5 roku pracy, więc w ramach podtrzymywanej działalności gospodarczej opłaca składki do ZUS-u. Pieniądze z wynajmu mieszkania pobierane są na pokrycie kosztów utrzymania w DPS-ie - informują bliscy Tadeusza Łyskawy.
Poza rehabilitacją ruchową konieczne są ćwiczenia logopedyczne, które mają pomóc muzykowi odzyskać sprawność werbalną. Okazuje się jednak, że jedno spotkanie z logopedą kosztuje 130 zł, a zajęcia z rehabilitantem 200 zł. Stąd każdy, kto chce wesprzeć współtwórcę zespołu Papa Dance w drodze do odzyskania zdrowia, może w dowolnym momencie wesprzeć organizowaną zbiórkę. Bliscy zaznaczyli, że Tadeusz Łyskawa walczy o powrót do zdrowia głównie przez wzgląd na 5-letniego syna, z którym jest mocno związany.
Udar niedokrwienny, objawy i konsekwencje
Do udaru niedokrwiennego dochodzi na skutek zatkania tętnicy w mózgu. Wystarczy, że skrzep krwi zatka przepływ krwi do mózgu w danej tętnicy i pacjent dostaje udaru. Neurolodzy podkreślają, że udar niedokrwienny rzadziej objawia się bólem głowy, tego typu dolegliwości pojawiają się raczej przy udarze krwotocznym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule konsultowanym z dr. n. med. Anną Filipek-Gliszczyńską, który znajdziesz TUTAJ.
Natomiast mówiąc o udarze niedokrwiennym, można spodziewać się takich symptomów jak:
- asymetria twarzy (opadnięty kącik ust),
- osłabienie jednej strony ciała,
- zaburzenia widzenia,
- nagły zez,
- zaburzenia czucia po jednej strony ciała,
- powłóczenie nogą.
W przypadku udaru bardzo ważny jest czas reakcji. Podkreślają to neurolodzy, którzy używają sformułowania “time is brain”. Oznacza to, że w każdej sekundzie giną kolejne neurony w wyniku niedotlenienia mózgu i jeśli zwlekamy z reakcją, udar może zakończyć się nawet śmiercią lub poważną niepełnosprawnością, której nie uda się już cofnąć.
Niemniej o tym, jakie będą konsekwencje, decyduje także to, w jakiej tętnicy mózgu doszło do zatoru i jak rozległy jest udar. Dlatego jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, natychmiast wezwij pogotowie.