Grzyby pomogą obniżyć ryzyko depresji. Jak to możliwe?

2021-10-25 10:42

Według grupy naukowców z Penn State College of Medicine, grzyby mogą korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne. Nowe badanie sugeruje, że osoby, które regularnie jadają grzyby mają mniejsze ryzyko rozwoju depresji. Badacze zauważają, że nawet umiarkowana ilość grzybów jest wystarczająca w zapobieganiu lękom i depresji.

grzyby
Autor: Getty Images

Zmniejszone ryzyko lęku i depresji - z czego wynika?

Djibril Ba, główny badacz i niedawny absolwent programu doktoranckiego epidemiologii w Penn State College of Medicine, powiedział, że może to wynikać z faktu, że grzyby zawierają minerały, takie jak potas i aminokwas ergotioneina, które mogą obniżają ryzyko lęku i depresji. Ergotioneina to silny przeciwutleniacz występujący w grzybach, są one jej największym źródłem. 

„Posiadanie wysokiego poziomu ergotioneiny w organizmie może pomóc w zapobieganiu stresowi oksydacyjnemu, o którym wiadomo, że odgrywa znaczącą rolę w rozwoju różnych zaburzeń neuropsychiatrycznych, w tym depresji” – zauważył Ba.

Grzyby zawierają również inne substancje, takie jak witamina B12, przeciwutleniacze i środki przeciwzapalne, które zostały powiązane ze zmniejszeniem lęku.

Poradnik Zdrowie: depresja

Wpływ grzybów na zmniejszenie ryzyka lęku i depresji - badanie

Do badania wykorzystano dane z National Health and Nutrition Examination Survey. Uwzględniono w nim prawie 25 000 osób o średniej wieku wynoszącej 45 lat. Zaobserwowano, że osoby które często lub dość często jadały grzyby, miały mniejsze ryzyko wystąpienia depresji.

Co ciekawe, spożywanie większej ilości grzybów niekoniecznie zwiększało bezpieczeństwo przed ewentualnym wystąpieniem nieprawidłowości psychicznych. Osoby, które często jadały grzyby miały podobne wyniki, jak te o umiarkowanym poziomie konsumpcji.

Jednym z ograniczeń badania było to, że zespół badaczy nie dysponował informacjami na temat konkretnych rodzajów grzybów, które spożywały osoby poddane analizie.

Dlaczego warto jeść grzyby?

Inne korzyści jedzenia grzybów

Jedzenie grzybów dzięki zawartości witaminy D, wspiera układ odpornościowy, dodatkowo poprawia zdrowie kości, obniża ciśnienie krwi. 

Niektóre odmiany grzybów zawierają cynk, który sprzyja optymalnemu wzrostowi dzieci. Zawarty w grzybach selen to przydatny organizmowi przeciwutleniacz. Miedź pomaga w produkcji energii i wykorzystaniu żelaza. Witaminy z grupy B, takie jak niacyna i kwas pantotenowy, pomagają organizmowi wytwarzać energię ze spożywanych pokarmów.

O autorce
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.